Ana Sayfa / Kime Ait / Otomotiv Mart 2017 ihracat rakamları
OTOMOTİV İHRACATI

Otomotiv Mart 2017 ihracat rakamları

Türkiye otomotivde ve araba yedek parça ihracatında 2017 Mart alında yeni bir rekor kırdı. Türkiye’den ihraç edilen arabalar ve markalar. OİB verilerine göre otomotiv sektörü mart ayında 2.7 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirerek aylık bazda tüm zamanların rekorunu kırdı.

Otomotivin 2017 Mart alı karnesi yüz güldürdü. Araba firmaları bu yılın mart ayında iyi bir ihracat rakamı kırdı. Ekonomik verilere göre ihracatta artış sürecek. Bursa – Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği verilerine göre, son 11 yıldır üst üste ihracat şampiyonu olan otomotiv sektörü, martta aylık bazda tüm zamanların rekorunu kırdı. OİB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, “Türk otomotiv endüstrisi ihracatında en yüksek artışı son olarak Mayıs 2008 döneminde 2.5 milyar dolar ile elde etmiştik. Geçen mart ayında 2.7 milyar dolarlık ihracat ile tüm zamanların rekorunu kırmış olduk. Mart ayı performansında binek otomobiller ihracatındaki yüzde 85 oranındaki artış temel belirleyici oldu” diye konuştu.

Sektörün son altı aydan bu yana ihracatta 2 milyar dolar barajını aştığını hatırlatan OİB Başkanı Orhan Sabuncu, “Toplam ihracattan aldığımız yüzde 20 pay ile Türkiye ihracatının beşte birini tek başına gerçekleştirmeyi sürdürüyoruz. Mart ayında aralarında Almanya, İtalya, Birleşik Krallık, Fransa, ABD ve Polonya’nın da bulunduğu pazarlara çift haneli artışlar kaydettik” dedi.

Binek otomobil ihracatı yüzde 85 büyüdü

OİB mart ayı verilerine göre mal grupları bazında Binek Otomobil ihracatı yüzde 85 artışla 1 milyar 171 milyon dolar olurken, Otomotiv Yan Sanayi ihracatı yüzde 8 artışla 875 milyon dolar, Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlar ihracatı 444 milyon dolar ve otobüs-minibüs-midibüs ihracatı yüzde 22 artışla 152 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Otomotiv Yan Sanayinde en büyük pazar olan Almanya’ya ihracat yüzde 11, İtalya’ya yüzde 12, Romanya’ya yüzde 18, İran’a yüzde 19 arttı. Öte yandan Fransa’ya yüzde 18, Amerika Birleşik Devletleri’ne yüzde 14 düşüş yaşandı.

Binek Otomobillerde en büyük pazar olan İtalya’ya ihracat yüzde 114 artarken, ikinci ülke Fransa’ya yüzde 68, Almanya’ya yüzde 108, Birleşik Krallık’a yüzde 32, İspanya’ya yüzde 66 ve Amerika Birleşik Devletleri’ne de yüzde 206 artış kaydedildi.

Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlarda en büyük pazar olan Birleşik Krallık’a ihracat yüzde 48, Fransa’ya yüzde 29 artarken, Almanya’ya yüzde 13 ve Hollanda’ya yüzde 63 düşüş oldu.

Otobüs- minibüs- midibüs ürün grubunda ise en büyük pazar Almanya’ya yine yüzde 18 düşüş yaşanırken, Birleşik Krallık’a yüzde 94, İtalya’ya yüzde 68, Polonya’ya yüzde 212 artış görüldü.

Hollanda’ya ihracat yüzde 39 düştü

OİB verilerine göre mart ayında ülke bazında en büyük pazar olan Almanya’ya ihracat yüzde 21 artışla 413 milyon dolar oldu. İhracat ikinci büyük pazar olan İtalya yüzde 54 artışla 336 milyon dolar, Birleşik Krallık’a ise yüzde 36 artışla 295 milyon dolar oldu. Türkiye’nin diğer önemli pazarları olan Fransa’ya ihracat yüzde 34, İspanya’ya yüzde 44, Belçika’ya yüzde 57, Amerika Birleşik Devletleri’ne yüzde 63, Polonya’ya yüzde 116 arttı.

Hollanda’ya yönelik ihracat ise yüzde 39 düştü.

Türkiye otomotiv endüstrisinin ülke grubu bazında yüzde 79 pay ile en büyük pazarı olan Avrupa Birliği Ülkelerine ihracat yüzde 33 artışla 2 milyar 154 milyon dolar oldu. Mart ayında alternatif pazarlardan Amerika ülkelerine ihracat artışı yüzde 54, Orta Doğu Ülkelerine yüzde 23, Eski Doğu Bloku Ülkelerine yüzde 41 ve Diğer Avrupa Ülkelerine yüzde 36 olarak gerçekleşti.

İlginizi Çekebilir

Araba satışları durdu

Haziran’da otomotiv satışları geriledi özellikle ikinci el piyasada yaprak kımıldamıyor. İkinci el arbalarda yüksek fiyat …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting