Ana Sayfa / Sağlık / Parfümün sahtesinde kanser tehlikesi
SAHTE PARFÜMDE KANSER RİSKİ

Parfümün sahtesinde kanser tehlikesi

Güzel kokmayı kim istemez ki, hele de güzel bir parfüm kokusunu içimize çektikçe çekesimiz gelir. Ya aldığımız parfüm sahteyse eyvah ciddi sağlık sorunları yaşayabiliriz. Son dönemde çok ünlü parfüm markalarının sahteleri piyasada satılmaya başlandı hem de çok düyük fiyatlarla. Oysa uzmanlar parfümün sahtesinin başta kanser olmak üzere birçok ciddi hastalığa davetiye çıkardığını özellikle vurguluyor. Peki ya bir parfümün sahte ya da orjinal olduğunu nasıl anlayacağız. işte bu da ayrı bir sorun. 

Ülkemizde son yıllarda artan kanser ve özellikle cilt kanseri sevdiklerimizi aramızdan alıyor. Bunun onlarca nedeni var. Şimdi de sahte parfümlerin cilt kanserine yol açtığı belirtildi. Özellikle kadınların parfüm ve koklara karşı ilgisi biliniyor. Artan sahte parfüm satışları da sağlık anlamında çok ciddi tehlikelere gebe. Basında, polisin sahte parfüm üretip satanlara yönelik operasyonları sık sık haber oluyor. Dün İstanbul Bağcılar’da düzenlenen operasyonda da 30 bin şişe sahte parfüm ele geçirildi. Sahte parfümler orijinallerinden çok daha ucuza satılıyor, belki de tüketici fiyatı nedeniyle bu ürünleri tercih ediyor. Ancak sahte parfümler kansere dahi neden olabiliyor.

ORJİNAL İLE SAHTE PARFÜMÜ AYIRMA
Parfüm ya da deodorant alırken nerelere dikkat etme konusu da önemli. Sahte pargümü gerçeğinden ayırmak aslında çok da zor. Sahte parfümler her yerde satılıyor, orijinallerinden neredeyse ayırt edilemiyor. Ancak ucuza bakım pahalıya mal oluyor.

Sahte parfümlerin kanser başta olmak üzere pek çok zararlı etkisi olduğunu belirten Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Zerrin Baysal, “Özellikle içinde paraben, ağır metaller, petrol ürünleri içeren ürünler söz konusuysa bunların kanser yapıcı özelliklerinden de bahsetmek lazım. Bu içeriklerin uzun süre vücuda maruziyetinin hücrelerin kansere dönüşümü açısından kolaylaştırıcı etkiye sahip olduğu bilinmektedir“ dedi.

PARFÜM TEHLİKESİ ARTTI

Sahte parfümler uzun vadede ciddi sağlık sorunlarına neden oluyor.

Ciltteki tahribatı ilk kullanımdan itibaren gözlemlemenin mümkün olduğunu dile getiren Dr. Baysal, “İlk bulgu olarak kızarıklık, kaşıntı, pullanma tarzında, bazen su yanığı kabarcıkları tarzında etkiler verebilir. İlerleyen zamanlarda deri üzerinde oluşan ve tedaviye de çok mahal vermeyen lekeler gelişebilir“ dedi.

PARFÜM ALIRKEN BUNLARA DİKKAT

Uzmanlara göre orijinal parfümler de çok masum değil.

Uzm. Dr. Zerrin Baysal bu konuda, “Sahte olmayan bir parfümün bile solunum alerjisi olan kişilerde solunum sıkıntısı yaptığı zaten bilinmekte. Astımı, bronşiti olan bir insanın bırakın parfüm sıkmayı, parfümlü ortamda olması bile nefes darlığına yol açabilir” değerlendirmesinde bulundu.

Bir parfümün orijinal ya da sahte olduğunu ayırt etmek ise zor.

Parfümleri, güvenilir mağazalardan temin etmek ve etiket fiyatının çok altında satın almamak önem taşıyor.

İlginizi Çekebilir

Pankreas kanseri artıyor

Dünyada artan kanser türü Pankreas kanseri oldu. Pankreas kanseri özellikle artık genç yaşlarda görülmeye başlandı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting