Ana Sayfa / Kadınca / Prof. Dr. Nurcan Meral Özel neci, nereli ve kim?

Prof. Dr. Nurcan Meral Özel neci, nereli ve kim?

Nurcan Meral Özel aslen nereli, eğitimi, yaşı, meleği bilgileri. Yeni Kandilli müdürü  Prof. Dr. Nurcan Meral Özel kimdir bilgileri. Prof. Dr. Haluk Özener’den boşalan Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü görevine, Prof. Dr. Nurcan Meral Özel getirildi.

Prof Nurcan Meral Özel memleketi, kaç doğumu, eğitimi ve kariyeri bilgileri. Prof. Nurcan Meral Özel, Kandilli’nin yeni müdürü oldu.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü görevine Jeofizik Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurcan Meral Özel getirildi.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, ataması gerçekleşen Özel, 1991-1996 yılları arasında Japonya Hokkaido Üniversitesi’nde sismoloji alanında doktora yaptı. Prof. Dr. Özel, akademik ve idari kariyeri boyunca birçok uluslararası proje yürüttü, deprem araştırma altyapılarının Türkiye’deki gelişimi ve teknoloji transferi konularında rol oynadı.

100’DEN FAZLA YAYINI VAR 

Özellikle yer bilimleri alanında, Japonya ve Türkiye ortak bilimsel ve operasyonel çalışmalarında platformlar yaratılması konularında görevler üstlenen Özel’in jeofizik alanında yetiştirdiği 20’den fazla yüksek lisans ve doktora öğrencisi ile 100’den fazla uluslararası yayını bulunuyor.

Prof. Dr. Nurcan Meral Özel, aynı zamanda “UNESCO Hükümetlerarası Oşinografi Komisyonu” çatısı altında, Türkiye’de bölgesel nitelikli Doğu Akdeniz, Ege ve Karadeniz’e tsunami uyarı hizmeti veren “KRDAE Ulusal Tsunami Uyarı Merkezi”nin kurulmasına öncülük etti.

“Birleşmiş Milletler (BM) Nükleer Silahların Yasaklanması” organizasyonunda 184 devlet tarafından göreve seçilen Özel, bu doğrultuda 98 ülkede konuşlanmış 4 ayrı yüksek teknolojiyi içeren Uluslararası İzleme Ağı’nın 8 yıl boyunca yönetimini üstlendi.

Dünyanın çeşitli yerlerinde çok boyutlu bilimsel teknolojik projeler ile idari sorumluluklar üstlenmesi, Özel’in yüksek teknolojilerle doğa olaylarını izleme konusundaki uzmanlığını ve tanınırlığını artırdı.

JAPONYA DEVLET NİŞANI VERMİŞTİ

Görev süresi boyunca dünya izleme sisteminin teknolojik ve bilimsel olarak iyileştirilmesi ve geliştirilmesi konusunda çalışmalara imza atan Özel, 2017’de “Uluslararası Platformda Teknolojiye Damgasını Vuran Altı Kadın Lider” arasında yer aldı.

Prof. Dr. Nurcan Meral Özel, bu yıl Japonya devlet nişanına layık görüldü.

Görev süresi tamamlanan Prof. Dr. Haluk Özener, 9 yıldır Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü olarak görev yapıyordu.

PROF. DR. HALUK ÖZENER AYRILDI

2015’te Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’ne seçilerek gelen Prof. Dr. Haluk Özener, görevinden ayrıldığını duyurdu.

Seçilerek göreve gelme unvanına sahip olduğunu söyleyen Özener, sosyal medya paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

– 156 yıllık tarihinde seçilerek atanan ilk ve tek Kandilli Rasathanesi Müdürü unvanıyla büyük onur ve gurur duyarak yaptığım,3 dönem toplam 9 yıllık görevimi bugün itibarıyla tamamladım. Bu sürede destek olan herkese şükranlarımı sunarım.

İlginizi Çekebilir

Ceylan Ertem neci, nereli ve kim?

Şarkıcı Ceylan Ertem aslen nereli, yaşı, eğitimi. Ceylan Ertem sokak köpekleri için ne dedi? Ceylan …

Sınırsız Hosting