Ana Sayfa / Kime Ait / Prof. Emin Aşıkkutlu yaşı, nereli ve neci
EMİN AŞIKKUTLU

Prof. Emin Aşıkkutlu yaşı, nereli ve neci

Emin Aşıkkutlu yeni Diyanet İşleri Başkanı oluyor iddiası ve Prof. Emin Aşıkkutlu memleketi, yaşı ve alanı ile ilgili bilgileri derledik. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in görevden alınacağı ve yerine de Karadeniz Teknik Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emin Aşıkkutlu’nun getirileceği iddia edildi. Bu bomba iddia gündeme düşünce de Emin Aşıkkutlu merak konusu oldu. Kimdir Emin Aşıkkutlu, eşi ve çocuklarına dair özel bilgiler;

 Türkiye Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Emin Aşıkkutlu oluyor. Mehmet Görmez’in yerine Emin Aşıkkutlu Diyanet İşleri Başkanı olarak geliyor. Peki Emin Aşıkkutlu nereli, memleketi, yaşı ve yakın olduğu kurumlar, tarikatlar ve tüm bilinmeyenleri merak ediliyor. Prof. Dr. Emin Aşıkkutlu ismi Diyanet İşleri Başkanlığı için geçiyor. İddiaya göre Mehmet Görmez görevden alınacak yerine de Prof. Dr. Emin Aşıkkutlu gelecek. Peki kimdir Emin Aşıkkutlu aslen nereli? Karadeniz Teknik Üniversitesi İlahiyet Fakültesi Dekanı olan Profesör Doktor Emin Aşıkkutlu aynı zamanda KTÜ Rektör Yardımcısı. Evli ve 3 çocuk babası olan Emin Aşıkkutlu aslen Trabzon Of ilçesinden. 1971 yılında Uğurlu kasabasında doğan Profesör Doktor Emin Aşıkkutlu, 1971-1973 yılları arasında, büyük amcası meşhur kurrâ ve âlim Mehmet Rüştü Âşıkkutlu’nun rahle-i tedrisinde hafızlık yaptı.

Emin Aşıkkutlu kimdir?

Trabzon İmam Hatip Lisesi mezunu olan Emin Aşıkkutlu, 1983 yılında Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni birincilikle bitirdi. Aynı yılın Nisan ayında Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde Bursa Merkez Ebdâl Camii’nde imam hatip olarak ilk resmi görevine başlayan Emin Aşıkkutlu, yüksek lisansını 1985 yılında bitirdi ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Hadis Anabilim Dalı’na Araştırma Görevlisi olarak naklen atandı.

1989 yılında Milli Eğitim Bakanlığı aracılığı ile Mısır hükümetinden kazandığı araştırma bursuyla Mısır’a giden Emin Aşıkkutlu, Ezher ve Kahire Üniversitesi’nde bilimsel araştırmalar yaptı. Emin Aşıkkutlu 1982 yılında Mekke’de yapılan Uluslararası Hafızlık Yarışmasına Türkiye’yi temsilen katıldı ve dünya üçüncüsü oldu.

1993-1994 eğitim-öğretim yılında resmi izinli olarak Bulgaristan/Sofya İslam Enstitüsü’nde öğretim görevlisi olarak çalışan Emin Aşıkkutlu, 2010-2016 yılları arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi (Kurucu) Dekanlığını yaptı. Emin Aşıkkutlu halen Karadeniz Teknik Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi’nde dekan vekilliği ve KTÜ Rektör Yardımcılığı görevini yürütüyor. Bir çok yayınlanmış eseri olan Emin Aşıkkutlu, çok iyi derecede Arapça ve İngilizce biliyor.

İlginizi Çekebilir

Ali Çelik neci, nereli ve kim (Hakkari Valisi)

Hakkari Valisi Ali Çelik aslen nereli, yaşı, eğitimi ve kimdir bilgileri. Hakkari Kayyım Belediye Başkanı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting