Ana Sayfa / Kime Ait / Putin’in yeni makam aracı özellikleri

Putin’in yeni makam aracı özellikleri

Rus lider Putin’in makam aracı Kortej ve özellikleri. Putin’in yeni makam aracının teknik özellikleri ve gücü. Putin, nükleer silaha bile dayanıklı yeni makam arabasını ilk kez bindi. Putin’in ilk defa bugünkü yemin töreninde 3 dakikalığına kullandığı milli makam aracının adı “Kortej”. Rusya liderine milli makam aracı projesi 2012 yılında Rusya Otomobil ve Motorlar Araştırma Enstitüsü NAMİ tarafından başlatıldı.

Rus Lider Putin’in Kortej isimli yeni makam aracının özellikleri, gücü ve zırh kalınlığı dikkat çekti. ABD Başkanı Trump’ın Canavarına karşı Putin’in Kortej’i görücüye çıktı. İşin başında Putin’e bu haber verildiğinde “Gerçekten yapacak mısınız? Hadi yapın da görelim” demişti. Bu kurum Rusya’da devlet koruması altında bulunan görevlilere makam aracı hazırlayan yegane kurum olarak da biliniyor. İlk numune için çizimden üretilmesine kadar 197 milyon dolar harcandı.


Dış görünüm olarak ünlü İngiliz Rolls-Royce markasını andıran “Kortej” ileride batıya da satılacağı göz önünde bulundurularak “Aurus” adını da taşıyor.
Yeni makam aracı kaputunun altında Porsche firmasıyla ortaklaşa geliştirilen V8 silindirli 600 beygir gücünde motoru bulunuyor. Yakında sadece Putin için araca V12 ve 850 beygir gücünde motor katılacak. Araç ayrıca Rus yapımı 9 kademeli tam otomatik şanzıman ile dört çeker sisteme sahip. Şimdiki V8 motorlu araç 100 km hıza 9 saniyede ulaşıyor. Putin için zırhı hazırlanan aracın ağırlığı 6 ton civarında.


Üst düzey yöneticinin oturduğu bölme Karbonla zenginleştirilmiş yekpare çelik kapsülden oluşuyor. Testlerde tanksavar füzesine dayanabilecek mukavemete sahip. İç dizaynında deri ve kırıl ağaç kullanılıyor. Konum belirleme cihazı olarak Rus GLONAS sistemi ağırlıklı GPS modülü de var. Aracın içinde iki çeşit haberleşme sistemi mevcut. İlki geniş bant GSM, ikincisi ise Rus askeri frekans bandındaki alıcı ve verici. Putin bu otomobilin içinden nükleer silahları kontrol eden kırmızı düğmeyi de kullanabilir.

İlginizi Çekebilir

Küçükçekmece çöken bina son durum

Küçükçekmece çöken binada ölen ve yaralananların isimleri. 3 katlı bina çöktü. Küçükçekmece çöken bina kaç …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting