Ana Sayfa / İlginç / Referandum 16 Nisan’da (Anayasa oylaması)
AK PARTİ EVET KARARI

Referandum 16 Nisan’da (Anayasa oylaması)

Anayasa referandumu 16 Nisan 2017 pazar günü yapılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan anayasa değişiklik teklifini 10 şubat Cuma günü onayladı. Referandum için 60 günlük süre de başladı. Türkiye 16 Nisan’da sandık başına giderek evet ya da hayır diyecek yeni sisteme. Cumhurbaşkanı Erdoğan anayasa değişiklik teklifini onayladı. 60 günlük süreç sonunda referandumun 16 Nisan tarihinde yapılması bekleniyor.

16 Nisan 2017 tarihinde anayasa referandumu yapılacak. Anayasa referandumu için tarih netleşti. Erdoğan anayasa değişiklik teklifini onayladı.  “Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini” içeren 6771 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandı.

Kanun halkoyuna sunulmak üzere yayımlanması için Başbakanlığa gönderildi.

Cumhurbaşkanı’nın onayının Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından referandum için 60 günlük süreç başlayacak.

60 günün bitiminin ilk pazar günü referanduma gidilecek. Bu durumda referandum için takvim 16 Nisan’ı işaret ediyor. AK Parti kanadından gelen açıklamalar da bu yöndeydi.

Referandum tarihine Yüksek Seçim Kurulu karar verecek.

Söz konusu değişiklik teklifi TBMM Genel Kurulu’nda 339 oyla kabul edilerek 2 Şubat’ta Cumhurbaşkanlığı’na sunulmuştu.

NUMAN KURTULMUŞ’TAN AÇIKLAMA

Konuyla ilgili açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, “Sayın Cumhurbaşkanımızın anayasa değişiklik kanununu onaylamasıyla birlikte bundan sonra gözler Yüksek Seçim Kurulundadır. Yüksek Seçim Kurulu, muhtemelen 16 Nisan tarihini uygun görerek 60 gün içinde seçim yapılmasıyla ilgili kararını önümüzdeki günlerde verecektir” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir

Trump suikast gizemi, kim yaptı?

Trump’a kim suikast düzenledi, saldırgan kim çıktı. ABD’de başkanlara yönelik suikast girişimleri. ABD Başkan Adayı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting