Ana Sayfa / Genel / Referandum 9 Nisan’da (Anayasa değişikliği)
ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ YENİ

Referandum 9 Nisan’da (Anayasa değişikliği)

Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni anayasa değişikliği paketini onaylıyor 2 şubat itibariyle Anayasa değişikliği Cumhurbaşkanlığı’na gitti. Bu durumda anayasa referandum tarihi de 9 nisan 2017 olacağı görünüyor. türkiye 9 nisan 2017 pazar günü sandık başına giderek anayasa değişikliği için evet ya da hayır oyu verecek. Meclis’te 14 gün önce kabul edilen Anayasa değişikliği yapılmasına ilişkin kanun Cumhurbaşkanlığına sunuldu.

Anayasa değişikliği referandumu için Türkiye 9 Nisan 2017 tarihinde sandık başına gidecek gibi görünüyor. 18 maddelik “Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”, TBMM Kanunlar ve Kararlar Başkanlığınca son okumaları yapıldıktan sonra dün, Meclis Başkanvekili Ahmet Aydın tarafından imzalandı. Aydın, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na giderek teklifi bizzat sundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kanunu onaylamak ya da iade etmek için 15 günlük süresi bulunuyor.

REFERANDUMA GİDİLECEK TARİH 9 NİSAN 2017

Türkiye artık referandum için 3 ay boyunca yeni bir seçim havasına giriyor. AKP ve MHP EVET oyu için çalışırken CHP HAYIR oyu isteyecek. Cumhurbaşkanının kanunu onaylaması halinde, kanun halkoyuna sunulmak üzere Resmi Gazete’de yayımlanacak. Halkoylaması Kanunu’na göre, Erdoğan’ın imzasının ardından 60’ıncı günü takip eden ilk pazar günü referandum yapılacak. Referandumun da 9 ya da 16 Nisan tarihinde yapılması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugünden itibaren 7 Şubat’a kadar kanunu onaylarsa referandum 9 Nisan’da yapılacak. İmza 7 Şubat’tan sonraki günlere kalırsa referandum 16 Nisan’da yapılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın süreç hakkında açıklamaları dikkate alındığında kanunu birkaç gün içinde imzalaması ve referandumun da 9 Nisan’da yapılması öngörülüyor.

İlginizi Çekebilir

Hatayspor’dan Trabzon’a büyük darbe

Hatayspor-Trabzonspor maçının sonucu 3-2. Hatayspor 2-0’dan geri gelerek Trabzonspor’a bozgunu yaşattı. Volkan Demirel’in talebeleri tarih …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting