Ana Sayfa / Kadınca / Salça küflenmemesi için ne yapılır?
biber salça

Salça küflenmemesi için ne yapılır?

Figen D. Denizli-Acıpayam’dan yazmış habermuduru.com sitemizi ve “Salçam küfleniyor. Ev yapımı salçam küflenmemesi için içine ne katmalıyım, nasıl muhafaza etmeliyim. Küflenen salçayı kullanmak zararlı mı? Bana yardım edin. Teşekkürler”

hanımlar küflenen salçadan nefret eder tıpkı okurumuz gibi. peki o zaman küflenmemesi için salçalarımızı nasıl koruyacağız ne yapacağız.

SALÇANIN KÜFLENMESİNİ ÖNLEME YOLU

Tuzu fazla atmanız yerine eğer bazı baharatları seviyorsanız o baharatlar ile salçanızı karıştırmanızdır. Gerek hazır aldığınız gerekse kendi yaptığınız salçaları bu yolla saklayabilirsiniz. Bu konuda sevdiğiniz ve yemeklere yakışacağını düşündüğünüz bir baharatı veya baharatları kullanabilirsiniz. Örneğin; adaçayı, biberiye, kekik, zerdeçal,karabiber gibi baharatlarla salçanızı karıştırabilirsiniz. Hatta bir miktar zeytinyağı ile de salçanızı karıştırırsanız uzun süre dayanmasını sağlayabilirsiniz. Ballıbabagiller ailesine mensup yenilebilir baharatlar besinlerin muhafazasını sağlayan çok özel bileşikleri doğal olarak içerirler. Ayrıca sarımsak, limon suyu, limon tuzu gibi malzemelerde salça dahil pek çok gıdanın korunmasında kullanılabilir.

EVDE BİBER SALÇASI PRATİK YAPILIŞI NASIL YAPILIR

İlginizi Çekebilir

Ceyda Ersoy hostese saldırdı

Ciciş kardeşlerden Ceyda Ersoy bu kez hostese saldırı haberi ile gündem oldu. “Ciciş Kardeşler” olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting