Ana Sayfa / Sağlık / Sarin gazı nasıl öldürüyor?

Sarin gazı nasıl öldürüyor?

Sarin gazı nasıl bir zehir ve silah sorusu. Sarin gazı nasıl öldürüyor ve etkisi ne kadar sürüyor bilgisi. Suriye’de Esad güçlerinin sarin gazı kullandığı öne sürüldü. Kimyasal silah sarin gazı nasıl bir zehir ve öldürme gücü ile ilgili bilgiler. 

En tehlikeli kimyasal silahlar ve bulundukları ülkeler hep ilgi çekmiştir. Suriye’de sarin gazı kullanıldığı öne sürülüyor. Peki bu sarin gazı nasıl bir silah ve tehlikesi. Sarin gazı insanları nasıl öldürülüyor ve sarin gazı nasıl atılıyor bilgisini derledik. Sarin gazı aşırı zehirli bir sinir gazı olarak biliniyor. Vücuttaki sinir sistemlerinin dengesini bozarak felç eden gazın çok küçük bir damlası bile insanı öldürmeye yeter. Sarin gazı, 1991 yılında Birleşmiş Milletler tarafından kitle imha silahları kategorisine alındı. Bu kimyasal gazın üretimi ve depolanarak saklanması 1993’te Kimyasal Silahlar Konvansiyonu tarafından yasaklandı.
SURİYE’DE SARİN GAZI İDDİASI
Suriye’nin kuzeybatısında bulunan muhaliflerin kontrolündeki İdlib kentinde kimyasal saldırı gerçekleştirildiği öne sürüldü. Uluslararası ajanslar bölgeden dehşet fotoğraflar geçerken, ölü sayısının 58’e yükseldiği bildirildi. Muhaliflere yakın örgütler ölü sayısının 100’ü aştığını öne sürüyor. Suriye rejimi kimyasal silah kullandığı yönündeki iddiaları reddederken, Rusya ise bölgede herhangi bir hava saldırısı düzenlemediğini belirtti.
Sağlık ekiplerinden alınan bilgiyi aktaran Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, hava saldırısı sonucu çok sayıda kişinin boğularak öldüğünü duyurdu.
Muhaliflerin elinde bulunan kentte 11’i çocuk en az 58 kişinin yaşamını yitirdiği, 60 kişinin ise yaralı olduğu açıklandı. Yetkili mercilerce doğrulanırsa, İdlib saldırısı 6 yıldır süren iç savaşta en fazla can kaybının yaşandığı kimyasal saldırılardan biri olarak kayıtlara geçecek.

İlginizi Çekebilir

Bilecik define kazısı faciası

Söğüt’te define arayışı faciayla sonuçlandı. Bilecik define bulunan yerler hemen dikkat çekti ölüm haberi peşinden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting