Ana Sayfa / Yaşam / Seçkin Türesay öldü (Seçkin Türesay kimdir)

Seçkin Türesay öldü (Seçkin Türesay kimdir)

Gazeteci Seçkin Türesay aslen nereli, eğitimi kimdiri. Seçkin Türesay hangi gazetelerde çalıştı yazıları ve görüşü. Basının duayen isimlerinden Seçkin Türesay hayatını kaybetti.

Gazeteci Seçkin Türesay koronadan 18 mart günü öldü. Seçkin Türesay aslen nereli, neci ve kim bilgileri. 77 yaşındaki Türesay, corona virüsüne maruz kalınca Maltepe’deki bir özel hastaneye kaldırılmış, durumu ağırlaşınca yoğun bakıma alınıp entübe edilmişti. Türesay bu sabah erken saatlerde hayata gözlerini yumdu.

SEÇKİN TÜRESAY NERELERDE ÇALIŞTI

Duayen gazeteci, uzun yıllar Hürriyet gazetesinin temel taşlarından biriydi. Yazı işleri müdürlüğü ve yayın koordinatörlüğünün yanısıra bir dönem gazetenin yayın yönetmenliğini de yapmıştı. Hastaneye kaldırıldığını duyuran eski mesai arkadaşı Muammer Elveren, Türesay için ‘Hürriyet Gazetesi’nin en güçlü olduğu dönemlere damgasını vuran, gazetenin temel taşlarından’ ifadelerini kullanmıştı.

SEÇKİN TÜRESAY’IN YAŞAMI

Son olarak Hürriyet Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan, Türesay için şunları yazmıştı: “Hürriyet’in tarihinde çok önemli bir yeri vardır Seçkin Türesay’ınTa Erol Simavi döneminden başlayarak uzun, çok uzun süre Hürriyet’e emek verdi. Hürriyet’teki yeri ve önemi her zaman hatırlanan, hiç unutulmayan bir isimdir Seçkin Türesay.”

TGC: Önceki başkan yardımcılarından Türesay’ın ailesine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, Seçkin Türesay’ın ölümünün ardından şu mesajı yayınladı: “Değerli meslektaşımız Seçkin Türesay’ı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Mesleğimize ve Cemiyetimize uzun yıllar başarıyla hizmet veren Türesay’ın ailesinin, dostlarının ve meslektaşlarının acısını paylaşıyor, sabırlar diliyoruz.”

Seçkin Türesay’ın cenaze bilgileri daha sonra paylaşılacak.

Seçkin Türesay kimdir?

1943 yılında İzmir Urla’da doğdu. Işık Lisesi’nin ardından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girdi. İki yıl sonra da İktisat Fakültesi’ne bağlı Gazetecilik Enstitüsü’ne kaydoldu. 1964’te haftalık Durum Dergisi’nde gazeteciliğin ilk çırak yıllarını yaşadı. 1969 yılında askerlik dönüşü Son Havadis Gazetesi’ne girdi. 1970’te Hürriyet grubunun ikinci gazetesi olan Yeni Gazete’ye girdi. Bu gazete 1971’de kapatılınca Hürriyet Gazetesi’ne çağrıldı. 1 Ağustos 1971’de başlayan Hürriyet yılları iki kez kesintiye uğrayarak 31 Mart 2012’ye kadar sürdü. Hürriyet’te ilk görevi gece yazı işleri sorumluluğuydu. 1972 yılında birinci sayfa sorumlusu oldu. Daha sonra Hürriyet’te sırasıyla sorumlu müdür, yazı işleri müdürü, genel yayın müdürlüğü ve yayın koordinatörlüğü görevlerinde bulundu. Ayrıca 1988-1991 yılları arasında Günaydın gazetesi genel yayın müdürlüğünü üstlendi. Hürriyet’ten ayrıldıktan sonra haftalık Siyasi Yeni Ulus gazetesi genel yayın yönetmeliğini yaptı. Nazan Türesay ile evli ve Seçil Türesay isminde kendisi gibi gazeteci bir kız babasıydı. Türesay TGC’den aldığı iki kez Yılın Gazetecisi Ödülü sahibi.(1982-1983), 1989’da Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti’nin Yılın Genel Yayın Müdürü ödülüne değer bulundu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nde 10 yılı aşkın süreyle yönetim kurulu üyesi ve başkan yardımcılığı görevinde bulundu. 2016 TGC Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü sahibiydi.

İlginizi Çekebilir

Gaziosmanpaşa toprak kayması

İstanbul Gaziosmanpaşa toprak kaması olan bölge ve etkilenen gecekondu sayısı. İstanbul Gaziosmanpaşa’da toprak kayması meydana …

Sınırsız Hosting