Ana Sayfa / Kime Ait / SGK kartla borç ödeme

SGK kartla borç ödeme

GSS prim borcu sorgulama ve son ödeme tarihi 30 Nisan. SGK işe giriş belgesi. SGK borcu ödeme ve Kredi kartı ile sGK prim borcu ödeme yolu. İnternetten SGK prim borcu ödeme ve GSS prim borcu ödeme yolları tüm SGK son dakika haber ve gelişmeleri. 

SGK prim, SGK prim ödeme. SGK kredi kartı ile borç ödeme ile GSS borcu sorgulama ve ödeme yolları. GSS prim borcu bulunan vatandaşlar için son gün bugün. 30 Nisan’a kadar GSS borcunu ödeyen vatandaşların gecikme borcu silinecek. Peki Genel Sağlık Sigortası prim borçları son ödeme tarihi ne zaman?
GSS prim borcu için geçtiğimiz günlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, “Gelir testine girenlerin Genel Sağlık Sigortası borcu siliniyor. Bunun için verilen süre 2 Nisan’da doluyor.” ifadelerini kullanmıştı. 2 Nisan tarihine kısa bir süre kala GSS prim borcu affı için vatandaşların gelir testi başvurusu yapmaları gerekiyor. Geliri, brüt asgari ücretin 3’te 1’inden az çıkanların borcu silinecek. Üstünde çıkanların da borcu düşecek.

2 NİSAN’A KADAR GELİR TESTİ BAŞVURUSU YAPILMALI

Daha önce hiç gelir testine başvurmamış vatandaşlar için önemli düzenlemeler yapıldığını ifade eden Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Daire Başkanı Uğur Ünalan, zorunlu genel sağlık sigortasının başladığı 2012 yılından bugüne kadar gelir testine başvuruda bulunmamış milyonlarca kişiye ilk defa gelir testine başvurarak borçlarını silinmesi şansı getirildiğini hatırlattı.

Ünalan, “Bu düzenleme ile ilk defa 2 Nisan 2018 tarihine kadar gelir testine başvurup da gelir durumları asgari ücretin üçte biri olan 676,5 lira altında çıkanların şimdiye kadar ödemedikleri borçları silinmiştir. Bu düzenlemeden yararlanmak için son tarih 2 Nisan olarak belirlenmiş olup bu tarihe kadar vatandaşların Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurarak gelir testine gitmeleri gerekmektedir” dedi.

GSS prim borçlarını ödemeyen vatandaşlar, hastanelerin sağlık hizmetinden yararlanamayacak. GSS prim borçları son ödeme tarihini kaçıranlar için ikinci bir şans verilecek mi? GSS prim borçları E-devlet üzerinden sorgulatılabilir. E-devlet üzerinden ödeme yapılabilir. Anlaşmalı bankalar GSS prim borcu için ödeme kabul ediyor. Milyonlarca vatandaş GSS prim borçları için af bekliyor. Erken seçimlere kısa bir süre kala, vatandaşlar hükümetten GSS prim borcu için af çıkmasını bekliyor.

GSS nedir?

GSS tüm vatandaşları sağlık güvencesine almak amacı ile 01 ocak 2012 tarihinde devlet tarafından açıklanan bir sistemdir. Bu sistemde devlet muhtaç olan vatandaşlara bebeklikten yaşlılığa kadar herkese sağlık desteği vermektedir.

GSS BORÇ SORGULAMA İÇİN TIKLAYIN

Gelir testi nedir?

Gelir testi, vatandaşların gelirinin tespit edilmesi için, bulunulan ilçedeki Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakıfları tarafından yapılan bir testtir. Bu teste göre, kişinin GSS borcu hesaplanır. Böylelikle vatandaşların ödeyeceği prim miktarı da belli olur.

Kimler GSS prim borcu ödemeyecek?

Bu sistemden yararlanabilmek için bazı şartlar gerekiyor. Bu şartlara uyan vatandaşlar devlete başvurup GSS yani Genel Sağlık Sigortasından yararlanabilir. Gelir testine giren ve geliri asgari ücretin 3/1’inden az olanlar GSS prim borcunu devlet karşılar. Gelir testi için son ödeme tarihi ise 2 Nisan 2018’di.

İlginizi Çekebilir

Küçükçekmece çöken bina son durum

Küçükçekmece çöken binada ölen ve yaralananların isimleri. 3 katlı bina çöktü. Küçükçekmece çöken bina kaç …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting