Ana Sayfa / Manşet / Son yakalanan FETÖ’cü hakim ve savcılar

Son yakalanan FETÖ’cü hakim ve savcılar

FETÖ’den aranan Eski hakim Dursun Ali Gündoğdu ve savcılar Adnan Çimen ve Sadrettin Sarıkaya yakalandı. Son yakalanan FETÖ’cü hakim ve savcıların isimleri. FETÖ/PDY’ye yönelik soruşturma kapsamında aranan eski hakim Dursun Ali Gündoğdu ile savcılar Adnan Çimen ve Sadrettin Sarıkaya dün gece Başakşehir’de yapılan operasyonla aynı evde yakalandı.

İstanbul’da FETÖ’den yakalanan son hakim ve savcılar. İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri aranan eski hakim ve savcıları yakalamak için dün gece Başakşehir’de bulunan 2 adrese operasyon düzenledi. Yapılan operasyonda bir evde eski hakim Dursun Ali Gündoğdu ile savcılar Adnan Çimen ve Sadrettin Sarıkaya gözaltına alınırken, ikinci adreste ise eski hakim Dursun Ali Gündoğdu’nun teyzesinin oğlu Erol Yılmaz İrfanoğlu yakalandı. Adreslerde yapılan aramalarda boş pasaportlar, farklı kişilere ait nüfus cüzdanları, bilgisayar ve dijital bellekler bulundu. Gözaltına alınan şüpheliler, Vatan Caddesi’nde bulunan Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne getirildi.

2 AYDIR EVDEN ÇIKMIYORLARDI

Edinilen bilgiye göre, gözaltına alınan hakim ve savcıların bir süredir takip altında oldukları belirtilerek yaklaşık 2 aydır aynı evde yaşadıkları öğrenildi. Yetkililer, şüphelilerin evden hiç dışarı çıkmadıkları, tüm ihtiyaçlarının eski hakim Dursun Ali Gündoğdu’nun teyzesinin oğlu Erol Yılmaz İrfanoğlu tarafından karşılandığı belirtirken eski hakim ve savcıların yakalanmamak için hiçbir şekilde telefon kullanmadıkları öne sürüldü. Gözaltına alınan hakim ve savcıların yakın zamanda yurt dışına kaçaklarının belirlenmesi üzerine operasyon yapıldığı öğrenildi.

PASAPORTLARIN GERÇEKLİĞİ İNCELENECEK

Operasyonda şüphelilerin kaldığı evde ele geçirilen pasaportların gerçek olup olmadığının incelenmesi için Kriminal Polis Laboratuvarı Müdürlüğü’ne gönderildi. Polis yetkilileri ilk incelemede boş pasaportların gerçeğe çok uygun olduğunu belirtti.

ADLİYEYE SEVK EDİLECEKLER

Emniyetteki işlemleri devam eden Gündoğdu, Sarıkaya, Çimen ve İrfanoğlu işlemlerinin tamamlanmasının ardından gün içerisinde Bakırköy Adliyesi’ne sevk edileceği öğrenildi.

FETÖ/PDY’ye yönelik soruşturma kapsamında dün gece gözaltına alınan firari eski hakim Dursun Ali Gündoğdu ile eski savcılar Adnan Çimen ve Sadrettin Sarıkaya için iki gün ek gözaltı süresi verildi.

Firari savcılar Sadrettin Sarıkaya ve hakim Dursun Ali Gündoğdu’nun yakalandığı evi kiralayan Erol Yılmaz İrfanoğlu’nun da gözaltına alındığı öğrenildi.
Bakırköy Cumhuriyet Başsavcıvekili Ömer Faruk Aydıner tarafından 54 hakim ve savcı hakkında, “Selam Tevhid’de Kumpas” açılan ve Yargıtay 5. Ceza Dairesi’nde süren davanın firari hakimi Dursun Ali Gündoğdu ile firari savcıları Sadrettin Sarıyaka ve Adnan Çimen, dün gece gözaltına alındılar.

Meslekten ihraç edilen eski hakim Dursun Ali Gündoğdu ile Hakan Fidan’ı 7 Şubat 2012 tarihinde ifadeye çağıran firari savcı Sadrettin Sarıkaya, Kayaşehir’de saklandıkları eve düzenlenen operasyonla yakalanarak gözaltına alındığı öğrenildi.

Aynı saatlerde Bakırköy’de düzenlenen operasyonla firari savcı Adnan Çimen’de Bakırköy’de sokakta yürürken gözaltına alındığı öğrenildi.

Dursun Ali Gündoğdu ile Sadrettin Sarıkaya’nın yakalandığı evde iki tane boş pasaport, başka şahıslara ait nüfus cüzdanları, internet bağlantısını sağlayan aparatlar, CD, usb cihazlarına el konuldu.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcıvekili Ömer Faruk Aydıner, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücüdele Şube Müdürlüğü’nde tutulan Dursun Ali Gündoğdu, Sadrettin Sarıkaya ve Adnan Çimen için iki gün ek gözaltı süresi verdi. Gündoğdu, Sarıkaya ve Çimen’in, haklarında Yargıtay 5. Ceza Dairesi’nde süren dava kapsamında SEGBİS ile sorguları yapılmak üzere Pazartesi sabahı Bakırköy Adalet Sarayı’na çıkarılmaları bekleniyor.

Ayrıca Dursun Ali Gündoğdu ve Sadrettin Sarıkaya’nın yakalandığı evi kiralayan Erol Yılmaz İrfanoğlu’nun da gözaltına alındığı öğrenildi.

‘SELAM TEVHİD’DE KUMPAS’ DAVASINDAN YARGILANIYORLAR

İhraç edilen hakim Dursun Ali Gündoğdu ile yine ihraç edilen savcılar Sadrettin Sarıkaya ve Adnan Çimen, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcıvekili Ömer Faruk Aydıner tarafından hazırlanan iddianamede, “Selam Tevhid’de Kumpas” davasının firari sanıkları olarak aranıyordu.

Gündoğdu, Sarıkaya ve Çimen, 54 hakim ve savcı ile birlikte, “Siyasal ve askeri casusluk”, “Silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek, kurulan örgüte üye olmak”, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs”, ‘Gizli kalması gereken bilgileri açıklama’, ‘Suç uydurma’, ‘Özel hayatın gizliliğini ihlal etme’, ‘Hukuka aykırı olarak elde edilen verileri kaydetme’, ‘Suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme’, ‘Resmi belgede sahtecilik’ ve ‘Görevi kötüye kullanma’ suçlarından, ayrı ayrı birer kez ağırlaştırılmış müebbet, birer kez müebbet hapisle 31 yıl 2 aydan, 67 yıl 3 aya kadar hapis cezalarına çarptırılmaları istendi.

Sanıkların yargılandığı bu dava, Yargıtay 5. Ceza Dairesi’nde sürüyor.

 

İlginizi Çekebilir

Gaziosmanpaşa toprak kayması

İstanbul Gaziosmanpaşa toprak kaması olan bölge ve etkilenen gecekondu sayısı. İstanbul Gaziosmanpaşa’da toprak kayması meydana …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting