Ana Sayfa / Genel / Sülün Osman’ın maceraları

Sülün Osman’ın maceraları

Sülün Osman kim, neci günümüz insanları pek bilmez tanımaz. Sülün Osman dolandırıcılıkta çığır açan bugünlerdeki büyük hırsızların ağababası yol rehberidir. 

Hırsız alınteri ile yaşamak konferansı verirse, bilin ki o yerde büyük dolandırıcılık vardır. Evet Sülün Osman kendine has özellikleri olan bir kişilik. Doandırıcılıkta bir üstad. Günümüz büyük dolandırıcı ve hırsızların rehberi. Sülün Osman bir keresinde cezaevinde alınteri ile yaşamak konferansı bile vermiş, usta bir hokkabazdır aynı zamanda.

SÜLÜN OSMAN KİM NECİ

Sülün Osman kimdir? Ünlü dolandırıcı Sülün Osman dolandırıcılık konusunda çığır açmış ve adını bugünlere kadar taşımış biridir. Hayatı ise şu şekilde…

SÜLÜN OSMAN KİMDİR?

Osman Ziya Sülün (1923 – 1984) “Sülün Osman” olarak bilinen ünlü dolandırıcı. Osman Ziya Sülün, 1923’te İstanbul’da doğdu. Adını duyurduğu ilk “işini” 1948 yılında Fatih’te yeni tuttuğu evin sahibini dolandırarak yaptı. 1950 ve 60’lı yıllardaki “işleriyle” ün kazanan “Sülün Osman”, tramvay, Galata Kulesi, kent meydanlarındaki saatler, şehir hatları vapurları gibi kamu mallarını saf vatandaşlara ‘satarak’ ya da ‘kiraya vererek’ efsane haline geldi. Bu olaylar Kemal Sunal’ın filmlerine de konu olmuştur. Osman Sülün, 20 Nisan 1962’de hapisteyken ‘Alınteri ile Yaşamak’ konulu konferans verdiği söylenmektedir. Hayatı ve dolandırıcılıkları birçok filme konu olan Sülün Osman, kitapta geçen bir sözün manevi duygularını rencide etttiği gerekçesi ile Aziz Nesin’e dava açmıştır.

Galata Köprüsü’nü satmak üzereyken tesadüfen yakalandı. Ölümüyle ilgili kesin bilgi olmamakla birlikte, polisin tahminlerine göre 1984’te Beyoğlu’nda sürekli kaldığı otelde kalp krizinden öldü ve kimlik taşımadığı için kimsesizler mezarlığına gömüldü.

İlginizi Çekebilir

İsrail’e satışı yasaklanan ürünler

Türkiye’den İsrail’e satılması yasaklanan mal ve ürünler. Ticaret Bakanlığı’ndan ” İsrail’e ihracat kısıtlaması” başlığıyla yayımlanan …

Sınırsız Hosting