Ana Sayfa / Manşet / Suriye’nin elindeki kimyasal silahlar
KİMYASAL SİLAH SURİYE

Suriye’nin elindeki kimyasal silahlar

Suriye’nin elinde bulunan kimyasal silah çeşitleri. Esad’ın bugüne kadar kullandığı kimyasal silah ve türleri. Esad rejiminin kimyasal silahlarla ilgili verdiği sözde durmadığı ortaya çıktı. 300 ton kimyasalın teslim edilmesi anlaşmasına uyulmadığı ‘Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’ tarafından açıklandı.

Suriye’de bulunan kimyasal silah türleri ve çeşitleri. El Seyad Silah Üretim Tesisi’nde yapılan incelemede de sarin ve VX üretimine yönelik deliller elde edildi. VX, sarin gazından en az 10 kat daha zehirli bir kimyasal olarak biliniyor. Cilt, göz ve solunum yoluyla insanları etkiliyor.Son gelen haberler Esad’ı köşeye sıkıştıracak. Esad rejimi kimyasal silahlarla ilgili verdiği sözü tutmadı. Şam’da 2013’te bin 400 kişinin öldürüldüğü saldırının ardından, Esad rejimi stoklarındaki yaklaşık bin 300 ton kimyasalı 6 ay içinde teslim etmeyi kabul etti. Sürenin dolması sonrası Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü, rejimin sözünü tutmadığını ortaya çıkardı.

SURİYE’DEKİ EN TEHLİKELİ KİMYASAL SİLAH
Esad’ın sarin gazı kullanmasının ardından Suriye’de bulunan kimyasal silahlar tartışma konusu oldu. Habertürk’teki detaya göre; Müfettişler, 2015 yılında Hafir 1 Üssü’ndeki incelemelerinde sarin ve VX tipi kimyasallara dair ipuçları elde etti. 27 Mart 2015’te El Seyad Silah Üretim Tesisi’nde yapılan incelemede de sarin ve VX üretimine yönelik deliller elde edildi. VX, sarin gazından en az 10 kat daha zehirli bir kimyasal olarak biliniyor.
Havaya saçıldıktan sonra cilt, göz ve solunum yoluyla insanları etkiliyor. Diğer gazlardan farklı olarak VX havada uzun süre kalıp etkisini devam ettirerek hayatı tehdit edebiliyor.
Suriye rejiminin İdlib’e sarin gazıyla düzenlediği saldırıda 20 çocuk can vermiş, yüzlercesi yaralanmıştı.

İlginizi Çekebilir

Papua Yeni Gine heyelan faciası

Papua yeni Gine’de 2 binden fazla insan toprak altında tarihin en büyük heyelan faciası yaşanıyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting