Ana Sayfa / Ekonomi / Suudi Arabistan Türk mallarına boykotu kaldırdı

Suudi Arabistan Türk mallarına boykotu kaldırdı

Türk ürünleri Suudi Araistan’a satılabilecek gayri resmi ambargo kaldırıldı. Suudi Arabistan. Prens Selman ziyareti sonrası süren Türk ürünlerine yönelik kısıtlama ve ambargoyu kaldırdı., onlarca Türk şirketi Suudi Arabistan’a ihracat için hazırlıklarını başladı.

Türk ürünlerine yönelik ambargo kaldırıldı Suudi Arabistan tarafından. Türk firmaları Arabistan’a ihracat yapabilecek kapılar açıldı. Prens Selman’ın ziyareti sonrası iki ülke arasındaki ilişkilerde yeni döneme girilirken, Suudi Arabistan Türk mallarına uyguladığı ambargoyu kaldırdı.
Dış politikada yeni bir döneme giren Türkiye, bozulan ilişkilerini güçlendirmekte kararlı.

İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri ile ilişkilerin düzeltilmesinin ardından sıradaki ülke Suudi Arabistan oldu. Suudi Arabistan ile de ilişkiler yeniden rayına oturtuldu.
PRENS SELMAN ZİYARETTE BULUNDU

Bu kapsamda; Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman, Türkiye’ye resmi ziyarette bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen Muhammed Bin Selman, yeni dönemde iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da güçlendirilmesi konusunda oldukça istekliydi.
ÖNCE SEYAHAT YASAĞI KALKTI

Selman isteğini ziyaret öncesi Türkiye’ye seyahat yasağını kaldırarak başladı. Bu adımın ardından dikkat çeken bir hamle daha geldi.
TÜRK ÜRÜNLERİNE UYGULANAN AMBARGO DA SON BULDU

Son olarak Suudi Arabistan, 2018 yılından beri Türk ürünlerine uyguladığı gayri resmi ambargoyu kaldırdı.

Öte yandan iki ülkenin karşılıklı olarak devreye soktuğu yapıcı adımların meyvesini verdiği görülüyor. Diplomatik kaynaklara göre bu adımların ilerleyen günlerde daha da artması bekleniyor.

İlginizi Çekebilir

Merkez Bankası faiz kararı 18 Ağustos

SON DAKİKA MB faiz kararı ne olacak 18 Ağustos 2022. Merkez Bankası bugün faiz kararını …