Ana Sayfa / Manşet / TAK açılımı ne, nasıl bir örgüt?
TAK

TAK açılımı ne, nasıl bir örgüt?

TAK nasıl bir örgüt, eylemleri. PKK’nnı kanlı kolu TAK bilgileri ve kuruluşu. TAK’ın tam açılımı ne hedefleri ne ve ne zaman kuruldu bilgisi. TAK, İzmir Adliyesi’ne yönelik terör eylemini de üstlendi. İşte PKK’nınşehirlere yönelik terör eylemi yapan kolu TAK ile ilgili tüm bilgiler ve gelişmeleri. 

TAK, 5 Ocak’taki İzmir adliyesi saldırısını da üstlendi. Şimdi herkes bu TAK’ın nasıl bir yapılanma olduğunu TAK’ın liderinin kim olduğunu ve terörist sayısını merak ediyor. Biz de TAK’ın kanlı eylemlerini kuruluş amacını ve hedefini sizler için derledik.

PKK’NIN EYLEM KOLU TAK NEDİR?

TAK: Kürdistan Özgürlük Şahinleri
Teyrêbazê Azadiya Kurdistan (TAK)
Kürdistan Özgürlük Şahinleri; (Kürtçe: Teyrêbazên Azadiya Kurdistan, TAK) altyapısı 1993 yılında oluşturulan, fiili olarak ise 2004 yılında kurulan, Türkiye’nin metropollerinde, turistik bölgelerinde sivillere, askeri hedeflere karşı bombalı saldırı, intihar saldırısı, sabotaj ve kundaklama türünde stratejik ve sansasyonel eylemler düzenleyen illegal silahlı örgüt.
PKK’nın askeri kanadı Halk Savunma Güçleri’ni (HPG) yetersiz bulup “pasifist” olarak eleştirdiklerini belirten TAK örgütü, PKK’yı “daha aktif” bir faaliyete çağırmaktadır. Yaptıkları bir açıklamada Türkiye’nin her yerinde bomba patlatabileceklerini, suikast ve yakma eylemlerine girişeceklerini ifade etmişlerdir. Hiçbir kural tanımayacaklarını belirten TAK, Türkiye’yi “beter bir yer hale getirmekle” tehdit etmektedir. TAK, bir açıklamasında örgüt olarak hiçbir kimseye ve hiçbir yere bağlı olmadıklarını ileri sürmüş ve kendilerini yapı olarak “fedai bir güç” olarak nitelemiştir. Öncelikli hedeflerini ise “Askeri bürokrasi”, “ekonomi” ve “turizm” şekilde sıralamışlardır.
Kürdistan Özgürlük Şahinleri, 2008 yılından beri Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı’nın yabancı terör örgütleri listesinde yer almaktadır. 2006 yılında Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığı tarafından terör örgütleri listesine dahil edildi. Ayrıca, Avrupa Birliği’nin terörist organizasyonlar listesinde bulunmaktadır.

tak’ın yakın dönemdeki saldırıları

TAK, İzmir Adliyesi’ne yönelik 5 Ocak 2017’deki kanlı terör saldırısını da üstlendi. İstihbarat örgütlerini maşası konumundaki PKK’nın kanlı kolu TAK, hainlikte sınır tanımıyor. Örgütün eylemleri genelde turistik bölgelerde yoğunlaşmış, Muğla, İzmir, Antalya gibi şehirlerde eylemler yapmıştır.Bunun yanında çeşitli orman yangınları da örgüt tarafından üstlenilmiştir.
2005 Kuşadası saldırıları: 16 Temmuz 2005’te Kuşadası’nda bir otobüsün patlatılması sonucu 3’ü Türk 2’si turist 5 kişi hayatını kaybetmış, 20 kişi yaralanmıştır.
5 Nisan 2006’da Adalet ve Kalkınma Partisi İstanbul temsilciğine saldırı gerçekleştirilmiştir. 28 Nisan 2006’da Marmaris’te bir oteldeki saldırılarında 2 kişi hayatını kaybetti.
28 Ağustos 2006’da Antalya’da saldırı düzenlemiş ve çok sayıda kişi yaralanmış, 4 kişi hayatını kaybetti. 22 Haziran 2010 tarihinde gerçekleştirilen, İstanbul’un Halkalı ilçesinde askeri personel taşıyan otobüse uzaktan kumandalı bombayla gerçekleştirilen ve dört asker, bir sivilin öldürülmesiyle sonuçlanan eylemi üstlenmiştir.
2010 İstanbul saldırısı: 31 Ekim 2010 tarihinde İstanbul Taksim’de 32 kişinin yaralanması olayını, olaydan 4 gün geçtikten sonra üstlenmiştir. 20 Eylül 2011 Ankara Kızılay’da 3 kişinin ölümüne 34 kişinin yaralanmasına yol açan bombalı saldırıyı 2 gün sonra üstlenmişlerdir.
23 Aralık 2015 tarihinde İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na yapılan ve 1 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı 2 gün sonra üstlenmiştir.
Şubat 2016 Ankara saldırısı: 17 Şubat 2016 günü Ankara Kızılay’da askeri servis aracına bombalı saldırı düzenlenmiş, saldırıda 28 kişi hayatını kaybetmiştir. TAK, Olaydan 2 gün sonra saldırıyı üstlenmiştir. Bununla birlikte olayın TAK tarafından yapılmadığına dair iddialar da mevcuttur. Buna göre TAK, YPG üzerindeki dikkatleri dağıtmak için bombacının fotoğrafını bir sivilin fotoğrafından montajladığı iddia edildi.
Kasım 2016 Diyarbakır Bağlar karakolu saldırısı

İlginizi Çekebilir

Onur Akay darp edildi

Onur Akay’ı kim neden dövdü gündemdeki isim kim? kadir Doğulu Onur Akay’ı dövdürdü mü kim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting