Ana Sayfa / Ekonomi / TESK aşısız elaman çalıştırmayacak

TESK aşısız elaman çalıştırmayacak

Türkiye’de işsizlere en az 2 milyon işsiz daha ekleniyor aşı nedeniyle. TESK kendine bağlı tüm üye işyerlerinde aşısız elemanların işten çıkarılmasını istedi aşı olanlar çalışabilecek. TESK’e bağlı işletmelerde aşısızlara hizmet verilmeyecek HES kodu ile birlikte aşı pasaportu istenecek iddiası. TESK, aşı olmak istemeyen tüm personelin işten atılmasını emretti işyerlerine iddiası. TESK tarafından yapılan açıklamada esnaflara gönderilen genelgede müşterilere ‘HES kodu’ ile aşı sorgulamasının yapılmasını da içeren genelge gönderildiği duyuruldu.

TESK aşısız elamanları işten atacak ve aşısız müşterilerine hizmet vermeyecek satış yapmayacak iddiası. Türkiye’de korona aşısı olmayanların yaşam alanları daraltılıyor, toplumdan ayrıştırılıp ötekileştirilerek kutuplaşma ve ardından da toplumsal olayların çıkması isteniyor gibi bir hal oluştu.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) yaptığı yazılı açıklamada, hazırladıkları genelgeyle ilgili bilgi verdi. Genelgede, 82 birlik, 13 mesleki federasyon ve 3 bin 200 odaya, aşıya duyarlı olmaları konusunda uyarılarda bulundukları kaydedildi.

TV100’de  yer alan habere göre; Türkiye genelinde hızla artan vaka sayıları ve delta varyantının baş göstermesi nedeniyle aşı olmanın önemine işaret eden Palandöken, yükselişe geçen vaka sayılarının esnaf ve sanatkar camiasında yeni bir kapanma endişesi oluşturduğunu vurguladı.

Palandöken, esnafın yeni bir kapanmaya tahammül edemeyeceğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

Vaka sayılarını düşürmenin ve salgından kurtulmanın en önemli adımı aşı olmaktır. Bunun için aşı konusunda toplumsal duyarlılık oluşturulması ve iş yerlerinde aşısız eleman çalıştırılmaması için tüm teşkilata yeni bir genelge gönderdik. Genelgede maske ve sosyal mesafe kurallarıyla birlikte gelen müşterilere ‘HES kodu’ ile aşı sorgulamasının yapılması hususu da yer alıyor.

İlginizi Çekebilir

Merkez Bankası 2024 sonu tahmini

2024 yıl sonu Merkez Bankası dolar ve enflasyon tahmini. yıl sonu dolar ne olacak enflasyon …

Sınırsız Hosting