Ana Sayfa / Kahince / Tongo’da okyanustaki yanardağı yine patladı

Tongo’da okyanustaki yanardağı yine patladı

Deniz altındaki dev yanardağ bir kez daha patladı Tongo’da. Ada ülkesi Tongo yok olabilir binlerce kilometre ötelerdeki ülkeler sular altında kalabilir. Okyanustaki yanardağ patlaması korkutmaya devam ediyor, dünyanın dengesi bozulabilir. Ada ülkesi Tonga’da meydana gelen yanardağ patlamasının üzerinden henüz birkaç gün geçmişken deniz altındaki Hunga Tonga yanardağında yeni bir büyük patlama tespit edildi.

Tongo’daki deniz altı yanardağı bir kez daha patladı. Pasifik Okyanusundaki yanardağ yine harekete geçti dünya diken üstünde. Güney Pasifik’te Tonga açıklarında deniz altında bulunan dev yanardağın öfkesi dinmiyor.

New York Post’ta yer alan habere göre, Hunga Tonga yanardağında ikinci bir büyük patlama tespit edildi.

Avustralya’nın Darwin Volkanik Danışma Merkezi patlamanın dün gece saatlerinde meydana geldiğini duyurdu.

Pazar gecesi meydana gelen ikinci patlamada herhangi bir can kaybı yaşanmadı. Tonga’nın başkenti Nukuʻalofa, patlamanın yaklaşık 65 kilometre güneyinde yer alıyor.
Ülkenin 105 bin sakininin küresel iletişimleri, telefon ve internet bağlantılarının zarar görmesinin ardından sekteye uğramış durumda.

Yetkililerin patlamanın meydana geldiği bölgedeki adalarda oturanlarla temasa geçmek için çabaları sürüyor.
Geçtiğimiz günlerde yaşanan ilk patlamanın ardından Pasifik Okyanusu’na kıyısı bulunanlar başta olmak üzere birçok ülkede tsunami riski oluşmuş, yapılan tahliye çağrılarından Dünya genelinde milyonlarca kişinin etkilendiği kamuoyuna yansımıştı.

Volkanik patlamanın kesin bilançosu netleşmezken, patlamanın merkez üssü olan Tonga’da can kayıplarının yaşanmasından endişe edildiği belirtilmişti.


TSUNAMİ UYARISI KALDIRILDI

Dün, Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi (PTWC) tehdidin azaldığını, ancak kıyı bölgelerinin güçlü ve alışılmadık akıntılara karşı hazırlıklı olması gerektiğini belirtti.

Yeni tsunami ihtamali çok düşük, ancak Tonga’nın felakette aldığı hasar konusundaki kaygılar artıyor.

Nuku’alofa’nın 65 kilometre kuzeyindeki Hunga Tonge-Hunga Ha’pai’nin patlamasından sonra, adaya boyu bir metreyi aşan dalgalar vurdu.

Sosyal medyadaki görüntülerde, suyun kentteki bir kiliseyi ve evleri sürüklemesi görülüyor.

İlginizi Çekebilir

Benzin ve motorine yeni zam, yeni fiyat

Benzin ve motorine bu gece ne kadar zam geldi benzin ve motorin litre fiyatı ne …