Ana Sayfa / İlginç / Trabzon’da kuzey ışıkları

Trabzon’da kuzey ışıkları

Trabzon’da kuzey ışıkları görüldü. Güneşteki patlama sonrası dünyada ilginç anlar yaşandı. Güneş’te meydana gelen olağanüstü aktivite, ABD’nin Charlotte kentinde son 20 yılın en güçlüsü olarak kaydedilen bir jeomanyetik fırtınaya neden oldu. Dünyanın farklı noktalarında ortaya çıkan Kuzey Işıkları, Trabzon’un Ortahisar ilçesinde de görüldü. Fırtınanın elektrik şebekelerini, navigasyonu, radyo ve uydu operasyonlarını bozabileceği belirtiliyor.

Kuzey ışıkları Trabzon’da da görüldü. Trabzon güneşteki patlama sonrası kuzey ışıklarının görüldüğü ilk il oldu. Güneşte,  10 Mayıs’ta güçlü bir patlama meydana geldi. Patlamanın ardından yaşanan manyetik fırtına sonucu, dünyanın birçok yerinde kutup ışıkları ortaya çıktı.

ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA) tarafından yapılan açıklamada, Güneş yüzeyindeki patlamalardan dolayı 2005’ten bu yana ilk kez bu şiddette “Jeomanyetik Fırtına” görüldüğü bildirildi. Bilim insanları, bu tür şiddetli güneş fırtınalarının nadir olduğunu ve genellikle Güneş aktivitesinin en yüksek olduğu dönemlerde gerçekleştiğini belirtiyor.

NASA, Güneş'teki büyük patlamanın fotoğrafını yayınladı

NASA, Güneş’teki büyük patlamanın fotoğrafını yayınladı

NAVİGASYON, RADYO VE UYDU OPERASYONLARI BOZULABİLİR

Şiddetli fırtına büyük olasılıkla 2 gün içinde dünyayı etkisi altına alacak. Fırtınanın iletişimi olumsuz yönde etkileyebileceği, elektrik şebekesini, navigasyonu, radyo ve uydu operasyonlarını potansiyel olarak bozabileceği söyleniyor.

Trabzon'da bazı vatandaşlar Kuzey Işıklarını izlemek için sahile koştu

Trabzon’da bazı vatandaşlar Kuzey Işıklarını izlemek için sahile koştu

KUZEY IŞIKLARI TRABZON’DA

Öte yandan; yeryüzünün manyetik alanı ile Güneş’ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu Kuzey Işıkları da ortaya çıktı.İngiltere, İrlanda, Rusya ve Slovakya’da gibi ülkelerde görülen Kuzey Işıkları, Türkiye’de ise Trabzon’un Ortahisar ilçesinde görüldü.

İşte dünyanın farklı yerlerinde görülen Kuzey Işıkları;

Slovakya

New York

HollandaHollanda

Danimarka

İlginizi Çekebilir

Altın meyve veren ağaç

İbret verici günümüzü anlatan muhteşem bir alıntı. hırsız, kral ve tohum.. Bir zamanlar Çin’de bir …

Sınırsız Hosting