Ana Sayfa / Kime Ait / TÜBİTAK açılımı ne zaman kuruldu
TÜBİTAK

TÜBİTAK açılımı ne zaman kuruldu

TÜBİTAK ne zaman ve kim tarafından kuruldu açılımı ne diye soruluyor. TÜBİTAK hangi alanlarda destek veriyor ve TÜBİTAK desteği almak için nasıl projeler gerekiyor bilgisi. Bilimsel projeler üretmek ve bunları hayata geçirmek Türkiye’de her zaman için problem olmuştur. Gerek Türkiye’deki eğitimin yeni bir şeyler keşfetmekten çok var olan yapıya katılarak eleman yetiştirmeye yönelik olması, gerekse insanımızın karakteristik yapısının uzun süreçli ve sabır gerektiren işlere yönelik olmaması bu durumun başlıca sebepleridir denebilir. 

Türkiye’nin stratejik kurum ve kuruluşlarını sizler için derlemeye devam ediyoruz. Bu kurumlardan biri de TÜBİTAK’tır. TÜBİTAK ne zaman ve nerede kim tarafından kuruldu ve kurduruldu bilgisini derledik. Ama neyse ki bundan uzun mu uzun bir zaman önce devletimiz bu eksikliği fark etmiş; Türkiye’de bilimsel araştırmaları teşvik edecek ve destekleyecek bir kurum olması için çalışmalara başlamıştır. İşte bugün 7’den 70’e herkesin ismini duyduğu TÜBİTAK; bu çalışmanın bir ürünüdür.

TÜBİTAK’ı kimler kurdu?

Merkezi başkent Ankara’da bulunan TÜBİTAK; 1963 yılında Cemal Gürsel’in yönetimde olduğu dönemde kurulmuştur. O zamanlar henüz kuruluş aşamasında olduğu için TÜBİTAK’ın formatı biraz daha farklıydı. 1963-90 arasında bu kurumun ağırlıklı görevi; hükümetin ve devlet yapısının teknik ihtiyaçlarla bilimsel temeller doğrultusunda gelişmesi için danışmanlık yapmak olmuştur. Bu yüzden TÜBİTAK; tamamen devlet kurumu olmasa da Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na yakın fakat bir özel vakıf statüsündeki yasalarla hareket etmektedir.

Cemal Gürsel yönetiminin öncülük ettiği TÜBİTAK’ın ilk genel sekreteri de Prof.Dr. Nimet ÖZDAŞ olmuştur.

TÜBİTAK’ın faaliyet alanları nelerdir?

Kuruluşundan bu yana 53 yılı geride bırakan TÜBİTAK; zamanla devlete yaptığı danışmanlık dışında halka yönelik projeler de üretmeye başlamış; böylece Türk halkı için gerçek anlamda bilimin ve araştırmanın teşviği başlamıştır.

Bilimsel alanda kendini yetiştirmek isteyenlerin mutlaka okuması gereken kitapları çok uygun fiyata piyasaya süren TÜBİTAK; aynı zamanda farklı klasmanlardaki başarılarına göre yüzlerce öğrenciye burs desteği sağlamaktadır. Eğitim gördüğü branşa göre yenilikçi projeler üreten öğrencilere ve akademisyenlere sağladıkları kolaylıklar da Türkiye’de bilimin teşvik edilmesi açısından dinamo görevi görmektedir. Hatta geçmişteki birçok haberde TÜBİTAK’ın hibe vermek için hazır olmasına rağmen proje üretenlerin sayısındaki azlıktan şikayet ettiğini görmeniz mümkündür. Hele ki sanayiye entegre edilebilecek bir projeniz varsa, kabul edilme ihtimaliniz artacaktır. Bizden genç bilim insanlarına tüyo olsun.

İlginizi Çekebilir

Zorlu binasına silahlı saldırı

Zorlu Holding’e silahlı saldırı. İstanbul’da holding binası kurşunlandı. Şişli’de bulunan Zorlu Holding binasına silahla ateş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting