Ana Sayfa / Kime Ait / Türkiye 1. çeyrekte yüzde 7 büyüdü
EKONOMİ BÜYÜME TÜRKİYE

Türkiye 1. çeyrekte yüzde 7 büyüdü

Türkiye ekonomisi birinci çeyrekte beklentileri aşarak yüzde 7 büyüdü. TÜİK, Türkiye ekonomisinin bu yılın birinci çeyreğine ilişkin büyüme rakamlarını açıkladı. Türkiye ilk çeyrekte yüzde 7 oranında büyüme kaydetti.

2021 Türkiye ekonomisi büyümede ilk çeyrekte beklentileri aştı ve yüzde 7 büyüdü. TÜİK, Türkiye ekonomisinin bu yılın birinci çeyreğine ilişkin büyüme rakamlarını açıkladı. Türkiye ilk çeyrekte yüzde 7 oranında büyüme kaydetti.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, 2021 yılı birinci çeyreğinde bir önceki yıla göre zincirlenmiş hacim endeksi olarak;

– bilgi ve iletişim faaliyetleri yüzde 18.1,

– diğer hizmet faaliyetleri yüzde 14.4,

– sanayi yüzde 11.7,

tarım yüzde 7.5,

– hizmetler yüzde 5.9,

– mesleki, idari ve destek hizmet faaliyetleri yüzde 5.3,

– kamu yönetimi, eğitim, insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri yüzde 3.7,

– finans ve sigorta faaliyetleri yüzde 2,9,

– inşaat yüzde 2,8 ve gayrimenkul faaliyetleri yüzde 2.4 yükseldi.

ERDOĞAN: GÜÇLÜ BİR BÜYÜME ORANI YAKALAYACAĞIZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuya ilişkin “Öncü veriler ilk çeyrekte de çok güçlü bir büyüme oranını yakalayacağımıza işaret ediyor.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan da büyüme cephesine bakıldığında yılın ilk çeyreğine ilişkin göstergelerin finansal koşullardaki sıkılaşmaya ve piyasa oynaklıklarına rağmen yüzde 6 civarında bir büyümeye işaret ettiğini belirtmişti.

DOLAR BUGÜN KAÇ LİRA OLDU

Döviz piyasalarında yükseliş sürüyor.

Serbest piyasada 8,5720 liradan alınan dolar, 8,5740 liradan satılıyor. 10,4580 liradan alınan avronun satış fiyatı ise 10,4600 lira olarak belirlendi.

Cuma günkü kapanışta doların satış fiyatı 8,5650 lira, avronun satış fiyatı ise 10,4340 lira olmuştu.

İlginizi Çekebilir

Zorlu binasına silahlı saldırı

Zorlu Holding’e silahlı saldırı. İstanbul’da holding binası kurşunlandı. Şişli’de bulunan Zorlu Holding binasına silahla ateş …

Sınırsız Hosting