Ana Sayfa / İlginç / Uzayda insan DNA’sı değişiyor

Uzayda insan DNA’sı değişiyor

Astronotn DNA’sı değişti uzayda. Uzayda uzun süre kalan insanların DNA’sının değiştiği kanıtlandı. Uluslararası Uzay ve Havacılık Dairesi´nde (NASA) astronot olarak görev yapan Scott Kelly´nin uzayda bir yıl süre geçirdikten sonra DNA´sının ikiz kardeşi Mark Kelly ile artık uyuşmadığı ortaya çıktı.

Uzaş çalışmalarında beklenmedik sonuç., astronotların DNA’sı değişiyor. Uzayda yaşam süresinin dünyadakinden uzun olduğu ve insan DNA’sının uzayda değiştiği NASA tarafından kanıtlandı. NASA, 2014 yılında başlattığı ‘Twin Study’ (İkiz Araştırması) programına son birkaç yıldır katılan ikiz Kelly kardeşlerden bir yıllığına uzay giden Scott Kelly ve aynı süre içerisinde dünyada kalan Mark Kelly´nin bir yıl boyunca hayati değerlerini, saç, vücut sıvıları, deri hücreleri gibi birçok değerlerini inceledi.

Bir yıl uzayda kaldıktan sonra dünyaya dönen Scott Kelly´nin değerlerinde farklılık gözlemleyen araştırmacılar uzatılmış telomer gibi çoğu değerlerinin dünyaya döndükten sonra normale döndüğünü vurgularken, dönmesinin üzerinden bir yıl geçmiş olmasına rağmen Scott Kelly´nin DNA´sının değişmediğini ortaya çıkardı.

NASA, Kelly kardeşler üzerinde gerçekleştirilen araştırmanın, uzaya gönderilen astronotlarda oluşabilecek değişimler kapsamında üç yıllık Mars görevine katkı sağlayacağını açıkladı. (DHA)

İlginizi Çekebilir

Robotun rubik küpü rekoru

Rubik Küpü en hızlı çözüm yolu artık ir robotta. Robot rubik küpünü rekor saniyede çözdü. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting