Ana Sayfa / Kadınca / Vikipedi açılacak mı, son durum
VİKİPEDİ NEDEN KAPALI

Vikipedi açılacak mı, son durum

Viki yani Vikipedi Türkiye’de karartıldı, erişime kapatıldı. Wikipedia ile ilgili Denizli Tavas’tan Nuran A. (45) soru göndermiş ve diyor ki. Nuran Hanım, “Vikipedi ne zaman açılır, neden kapatıldı. Birçok bilgiyi viki üzerinden alıyordum. Şimdi ise Wikipedia’ya giremiyorum lütfen bana son durumla ilgili bilgi geçer misiniz?” Evet nuran hanım gibi birçok okurumuz da vikinin yani vikipedi’nin ne zaman erişime açılacağını merak etmeye başladı.

Vikepedi, içeriğinden dolayı ülkemizde erişime kapatıldı teknik deyimiyle karartıldı viki. Wikipedia canlı bir organizma gibi, herkes bilgi girebiliyor bu internet ansiklopedisi ve bilgi deryasına. Ancak Vikipedi her girilen veriyi hemen yayınlıyor bu da ülkeler için bir sıkıntı.

Wikipedia’nın Türkiye’den erişim terör yanlısı içerikleri nedeniyle engellendi.Türkiye’yi terörle aynı düzlemde ve terör işbirlikçisi göstermeye çalışan tavrı nedeniyle uyarılar yapıldığı halde Wikipedia sitesi cevap vermedi. Bu tür içerikleri kaldırma hususuna yanaşmadı, aksine koruma altına aldı.

UYARILARA RAĞMEN CEVAP VERMEDİ

Wikipedia’ya Türkiye’yi DAEŞ terör örgütüyle aynı zeminde gösteren içeriklerin kaldırılmaması aksine Wikipedia tarafından koruma altına alınması nedeniyle erişim engeli geldi. Türkiye’nin Wikipedia’dan dört talepte bulunduğu ancak Amerika merkezli kuruluşun bunlara yanıt vermediği belirtildi.

KARARTMA OPERASYONLARININ PARÇASI

Türkiye, Wikipedia’dan ülke içerisinde temsilcilik açması, uluslararası hukuka uygun davranması, mahkeme kararlarını uygulamaları ve Türkiye’ye yapılan karartma operasyonlarının bir parçası olmamasını talep etti. Dört talebin yerine getirilmesi ve içeriklerin kaldırılması durumunda sitenin yeniden erişime açılacağı belirtildi.

İlginizi Çekebilir

Berkcan Güven dolandırıldı

Fenomen Berkcan Güven, Alizade tarafından dolandırılmış. Sosyal medya fenomeni Berkcan Güven katıldığı bir programda beraber …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting