Ana Sayfa / Ekonomi / Yaş çaya 30 kuruş fark

Yaş çaya 30 kuruş fark

Yaş çayda kilo başına 30 kuruş fark ödenecek. Çaya yapılan zam seçimlerin ardından yüzde 110’u aşarken ruhsatlı üreticilere 2023 yılı yaş çay için yapılacak fark ödemesi kilogram başına 30 kuruş olarak belirlendi. Fark ödemesi desteği, ÇAY-KUR ve Bakanlık tarafından yürütülecek. Ruhsatlı üreticiler, 29 Aralık’a kadar çiftçi belgesi ve başvuru dilekçesiyle birlikte yaş çay sattıkları kurum veya işletmeye başvuracak.

Yaş çayda kilo başı 30 kuruş fark ödenecek üreticiye. Çaya seçimlerin ardından altı aylık süreçte neredeyse aralıksız zam yapılıyor. Haziran ve ekim ayını kapsayan süreçte yüzde 88 oranında zam gelen çaya bu hafta itibarıyla yeniden zam geldi, çayın fiyatı 147-155 lira bandına çıktı. Böylece haziran ayından bu yana çaya yapılan zam yüzde 110’u geçti.

Öte yandan yaş çay fiyatı geçen yıla göre yüzde 64 oranında artırılarak 11,3 liraya çıkarılmıştı. Üretici aradaki makasa tepki koyarken Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeline Göre Yaş Çay Üreticilerine 2023 Yılı Yaş Çay Ürünü İçin Fark Ödemesi Desteği Yapılmasına Dair Tebliğ Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tebliğle Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli listesinde belirlenen havzalarda, desteklemeye esas 2023 yılı üretim sezonunda üretilen ve satışı yapılan yaş çay yaprağına verilecek fark ödemesi desteğine ilişkin usul ve esaslar düzenlendi.

30 KURUŞLUK FARK

Buna göre, ödemeler, ruhsatlı üretici olup, yaş çay ürünü destekleme ödemelerinden faydalanmak için kamu veya özel sektör işletmelerine başvuruda bulunan ve ruhsatını yenileyen, 2023 yılı üretim sezonunda da üreticiliği devam eden ruhsatlı üreticiler ile ilk defa 2023 yılı üretim sezonunda yaş çay yaprağı üreterek satışını yapan ruhsatlı üreticilere yapılacak.

Ruhsatlı üreticilere 2023 yılı yaş çay ürünü için fark ödemesi desteğinde bulunulacak. Fark ödemesi desteği kilogram başına 30 kuruş olarak belirlendi.

BAŞVURULAR 29 ARALIK’A KADAR SÜRECEK

2023 yılı yaş çay ürünü fark ödemesi desteği, ÇAY-KUR ve Bakanlık tarafından yürütülecek.

Fark ödemesi desteğinden ilk defa yararlanmak isteyen ruhsatlı üreticiler, 29 Aralık’a kadar çiftçi belgesi ve başvuru dilekçesiyle birlikte yaş çay sattıkları kurum veya işletmeye başvuracak.

İlginizi Çekebilir

Pamukkale Üniversitesi kayıt skandalı

Denizli’deki Pamukkale Üniversitesi skandalı ne, e oldu, düşük puanlı öğrenciler yüksek puanlı bölümlere nasıl kayıt …

Sınırsız Hosting