Ana Sayfa / Yaşam / Yurtdışı bedelli askerlik 2 bin Euro

Yurtdışı bedelli askerlik 2 bin Euro

Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları için bedelli askerlik ücreti 2 bin euro ve yurtdışı gurbetçilere 28 günlük askerlik zorunluluk şartı da bulunmuyor. Türk askerlik sistemine ilk kez ‘’Uzaktan eğitim’’ düzenlemesi giriyor. Yurtdışında oturma veya çalışma iznine sahip olarak en az 3 yıl işçi, işveren veya serbest meslek sahibi olarak çalışanlar, 2000 euro ödeyip hiç silah altına alınmadan askerlikleri yapmış sayılacak.

Yurddışındakilere bedelli askerlik yartı ve 2 bin euro ücret. Yurtdışı bedelli askerlik yapacaklara zorunlu askerlik eğitimi bulunmuyor. Bu yükümlülere ‘’Açık öğretim” gibi askerlikle ilgili uzaktan temel eğitim verilecek. Gurbetçiler, gönderilecek dokümanlardaki bilgiler ile temel askerlik eğitimi alacaklar. Bu eğitimin usul ve şartları Milli Savunma Bakanlığı tarafından çıkarılacak bir yönetmelik ile belirlenecek. Daha önceki dövizli askerlik uygulamalarında bu hüküm bulunmuyordu.

EN AZ 3 YIL

AKP’li Osman Aşkın Bak ve Mehmet Muş tarafından hazırlanan kanun teklifi uyarınca, yurt dışındakiler için uygulanan dövizli askerlikle ilgili yeni düzenleme şöyle olacak: ‘’Oturma veya çalışma iznine sahip olarak işçi, işveren sıfatıyla veya bir meslek ya da sanatı icra ederek, yurt içinde geçirilen süreler hariç olmak üzere, toplam en az üç yıl süre ile fiilen yabancı ülkelerde bulunan bu kanun ile 1076 sayılı Yedek Subaylar ve Yedek Askeri Memurlar Kanununa tabi yükümlüler, durumlarını ispata yarayan belgelerle birlikte, bağlı bulundukları Türk Konsoloslukları aracılığı ile askerlik şubelerine başvurmaları, 2 bin avro (euro) veya karşılığı kadar yönetmelikte belirtilecek yabancı ülke parasını başvuru tarihinde defaten ödemeleri ve Milli Savunma Bakanlığınca verilecek uzaktan eğitimi almaları halinde, muvazzaf askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılırlar. Uzaktan eğitime ilişkin usul ve esaslar Milli Savunma Bakanlığınca belirlenir.”

ÖNCE İNDİRİM SONRA ZAM

Yurt dışındaki gurbetçiler için uygulanan dövizli askerlik yıllar içinde indirime uğradı. İlk olarak 10 bin euro olan miktar daha sonra 6 bin euroya düşürüldü. Ardından bir değişiklik daha yapıldı ve miktar bin euro oldu. Halen TBMM’de görüşülmeyi bekleyen teklif ile de bu miktar 2000 euroya yükseltiliyor.

İlginizi Çekebilir

Üniversiteli İrem Er öldü

Bartın’da kız öğrenci ölü bulundu. İrem Er ölüm nedeni ne merak ediliyor. Üniversite öğrencisi İrem …

Sınırsız Hosting