Ana Sayfa / Kadınca / Yurtdışında boşanma Türkiye’de de geçerli
TÜRKİYE DIŞINDA BOŞANMA ÜLKEDE DE GEÇERLİ

Yurtdışında boşanma Türkiye’de de geçerli

Boşanmaya yeni düzenleme geliyor. Türkiye dışında başka bir ülkede boşanan Türk vatandaşlarının boşanması Türkiye’de de geçerli oluyor. Türkiye’da boşanma oranı giderek artarken birçok Türk vatandaşı da yurt dışında boşanıyor. Artık bu boşanmalar Türkiye’de de geçerli olacak ancak bazı şartları var. Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının boşanmaları halinde, bu kararın Türkiye’de de tanınması konusunda yaşadıkları zorluk ortadan kaldırılıyor. Yurt dışında boşananlar, birlikte başvurmaları halinde Türk mahkemelerinden karar almaksızın, Türkiye’de de boşanmış sayılacak.

Yurt dışındaki evliliklerin Türkiye’de geçerli olduğu gibi boşanmalar da geçerli olacak yeni bir düzenlemeyle. Boşanma oranlarının her geçen gün arttığı ülkemizde yaşanan bazı zorluklar gideriliyor özellikle yabancı ülkede boşanmalarla ilgili. Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının boşanmaları halinde, bu kararın Türkiye’de de geçerli olabilmesi için ‘tanıma-tenfiz’ davası açma zorunluluğu bulunuyor. Türkiye’de açılan bu davalar, yıllarca sürdüğü için gurbetçi vatandaşlar yurtdışında boşanmış olsa bile Türkiye’de boşanmış olarak kabul edilmiyor.
GURBETÇİ VATANDAŞLAR İÇİN YENİ DÜZENLEMELER

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın talimatıyla Adalet Bakanlığı ile Yurt Dışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı, yurt dışında boşanan vatandaşlarının bu mağduriyetini gidermek için adım atmaya hazırlanıyor. 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu’nda yapılacak düzenleme ile yurt dışında boşanan Türk vatandaşlarına ilişkin boşanma kararları, tarafların birlikte veya vekilleri aracılığıyla müracaat etmeleri halinde yargı kararına gerek olmaksın Türkiye tarafından da doğrudan tanınacak.

BİRLİKTE BAŞVURU ZORUNLULUĞU

Yurt dışında boşananların durumunun, nüfus kütüklerine tescil edilebilmesi için Türkiye’de nüfus müdürlüklerine, yurtdışında ise büyükelçilik veya konsolosluklara birlikte başvurmaları halinde nüfus kütüğüne tescil yapılarak, bu kararlar Türkiye’de de geçerli sayılacak.

Tarafların veya vekillerinin birlikte müracaat etmemeleri halinde ise yurt dışında verilen boşanma kararları için ‘tanıma-tenfiz’ davası açılması gerekecek.

 

İlginizi Çekebilir

Bülent Ersoy’dan garsona hakaret

Bülent Ersoy garsona hakaret etti, Garsona çirkinsin diyen Bülent Ersoy kendini dünyanın en güzel erkekden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting