Ana Sayfa / Kime Ait / 2017 Tapu harcı ne kadar hesaplaması
TAPU HARCI 2017 MİKTARI

2017 Tapu harcı ne kadar hesaplaması

Yeni bir ev aldığınızda ne kadar tapu harcı ödeyeceksiniz hiç düşündünüz mü? Konutta tapu harcı hesaplaması ve evin fiyatına göre ödenecek olan tapu harcı miktarı. Tapu harcını ev sahibi mi yoksa alan mı öder bilgisi. Ödenmeyen tapu harcı cezası var mı ne kadar bilgisi. konut alım satımında ödenen tapu harcı miktarı 2017 yılı için bakın ne kadar.

Tapu harcı hesaplama ve evin ya da konutun fiyatına göre tapu harcı miktarını sizler için derledik. Yeni alınan daire için tapu harcını mal sahibi mi yoksa yeni evi alan mı öder bilgisi. Mesela 300 bin liralık bir evin tapu harcı miktarı ne kadar dır gelin birlikte hesaplayalım. Mülk sahibi gayrimenkulünü sattığında tapu dairesinde satış işlemlerini yapabilmek için alıcıyla beraber tapu dairesinde Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün 2017 yılı için belirlediği oranlarda tapu harcı ödemesi gerekiyor.

TAPU HARCI MÜLK SAHİBİ Mİ YOKSA EVİ ALAN MI ÖDER

Tapu harcı hesaplama işleminde 2017 yılı oranı binde 15 olarak belirlendi. Yani gayrimenkulün tapu dairesindeki tapu devir işlemleri için taşınmazın asıl satış bedeli üzerinden binde 15 oranında tapu harcı ödenmesi gerekiyor. Tapu harcı ödemesi, hem satıcı olan mülk sahibi hem de alıcı ayrı ayrı olarak yapılıyor.

Tapu harcı, bazı durumlarda satıcı olan mülk sahibi alıcıyla anlaşma yaparak binde 30’luk oranı yalnız alıcıdan tahsil edilebiliyor.

Tapu masrafları kapsamında tapu harcı dışında tapu döner sermaye masrafları da bulunuyor. Tapu harcı hesaplama 2017 yılında, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün 2017 yılı tarifesine göre, tapu döner sermaye tutarı yüzde 10,11’lik yeniden değerleme oranı ile birlikte 82,50 lira olan bedelin de tapu harcı ile birlikte ödenmesi gerekiyor.

Tapu Harcı Hesaplama 2017 Örneği

Tapu harcı hesaplama 2017 işleminin daha net anlaşılabilmesi için tapu harcı hesaplama 2017 işlemini bir örnekle açıklayalım :

Ahmet Bey, gerçek satış bedeli 200 bin lira olan evini satıyor. 2017 tapu harcı hesaplama işlemine göre Ahmet Bey’in tapu dairesinde 3 bin lira tapu harcı ödemesi gerekiyor. Eğer tapu harcının tamamı olan binde 30’luk bölümünü alıcı ödeyecekse bu tutar 6 bin lira oluyor. Buna ek olarak tapu döner sermaye bedeli olan 82,50 lirayı da ödemek durumunda kalıyor.

2017 yılı tapu harcı ödemesi için mükelleflerin aşağıda bulunan tapu harcı hesaplama 2017 tablosunu incelemesinde fayda var.

Tapu Harcı Hesaplama 2017 Tablosu
-500 bin lira satış değeri olan ev için 7 bin 500 lira tamamını alıcı ödeyecekse 15 bin lira,
-400 bin lira satış değeri olan ev için 6 bin lira tamamını alıcı ödeyecekse 12 bin lira,
-300 bin lira satış değeri olan ev için 4 bin 500 lira tamamını alıcı ödeyecekse 9 bin lira,
-200 bin lira satış değeri olan ev için 3 bin lira tamamını alıcı ödeyecekse 6 bin lira,
-100 bin lira satış değeri olan ev için ise Bin 500 lira tamamını alıcı ödeyecekse 3 bin lira tapu harcı ödemesi yapılıyor.

Tapu Harcı Nedir?

Devletin verdiği hizmet üzerinden aldığı maddi bedele harç diyoruz. Emlak ve gayrimenkul kapsamında kamu kuruluşlarından yapılan işlemlerde ise tapu harcı alınıyor. Peki tapu harcı nedir?

Tapu harcı, gayrimenkul alım – satım işlemleri sırasında vatandaştan tahsil edilen tapu hizmetlerinin bedeline deniyor. Tapu harcı yatırılmadığı takdirde tapu işlemleri gerçekleştirilemiyor.

Tapu Harcı Oranı

Gayrimenkul alım-satım işlemlerinde devletin önemli bir gelir kaynağı olarak bildiğimiz tapu harcı her yıl değişen oranlarla belirleniyor. Önceki yıllarda tapu harcı oranı 1000’de 33 iken son yıllarda tapu harcı oranında değişime gidilerek bu rakam 1000’de 15’lere kadar indi.

Tapu Harcı Cezası

Taşınmaz alım-satım işlemlerinde alınan tapu harcı bedeli taşınmazın asıl satış değerinden daha az gösterilmesi durumunda cezai yaptırım uygulanır. Peki tapu harcı cezası nasıl veriliyor?

Tapuda taşınmazın asıl satış değerinden daha az gösterilmesi durumunda vergi kaçırma suçu işlenmiş olunuyor. Bu cezalar da tapu harcı cezası olarak tanımlanabilir. Tapu harcı ödenmediği durumlarda ya da tapu harcı bedelini daha az ödemek için satış değerini düşük gösterenler tespit edildiği durumda tapu harcı cezası ödemek zorunda kalıyor. Ödenmesi gerekilen tapu harcı oranı, gerçek satış bedeli üzerinden hesaplanmalı ve asıl satış bedeli konusunda tapuya doğru bilgi verilmelidir.

Tapu Harcı Cezasında Ne Ödenir?

– Gayrimenkulün gerçek satış bedeli ve tapuda gösterilen bedel arasındaki farkın üç katı vergi cezası
– Farkın satış gününden itibaren faizi
– Eksik bildirimden doğan harç farkı, farkın 3 katı usulsüzlük cezası ve gecikme faizi.

İlginizi Çekebilir

Gençlerin seçimi İmamoğlu

Türkiye’de gençlerin en sevdiği lider Ekrem İmamoğlu oldu. İşte Türkiye’deki en popüler 10 siyasetçi. ORC …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting