Ana Sayfa / Manşet / ABD bayrağına bir yıldız daha ekleniyor

ABD bayrağına bir yıldız daha ekleniyor

ABD Bayrağı’na 51. yıldız geliyor. ABD bayrağı değişiyor. Amerikan bayrağındaki yıldızlar neyi simgeliyor anlamı ne sorusu. ABD Temsilciler Meclisi, başkent Washington DC’nin ülkenin 51. eyaleti olması için sunulan yasa tasarısını kabul etti. Tasarının hayata geçmesi halinde ABD bayrağına bir yıldız daha eklenecek.

Amerikan bayrağı değişiyor bayrağa 51. yıldız geliyor. Temsilciler Meclisi, Demokratların sunduğu ve Beyaz Saray’ın da desteğini alan Washington DC’nin eyalet olmasına yönelik yasa tasarısını oyladı.

Tasarı, 208 Cumhuriyetçi vekilin “hayır” oyuna karşılık, 216 Demokrat vekilin “evet” oyu ile onaylanarak, ikinci onay için Senato’ya gitti.

Senatonun da onayını alması durumunda tasarı ABD Başkanı Joe Biden’ın masasına gidecek.

Tasarı, Senatoda Cumhuriyetçilerin engeline takılabilir

Söz konusu tasarının 100 sandalyeli Senatoda 50 sandalyenin sahibi Cumhuriyetçilerin itirazına takılması bekleniyor.

700 binden fazla nüfusu bulunan başkent Washington DC’nin nüfusunun yarısına yakınını siyahiler oluşturuyor ve kentin çoğunluğu Demokrat olarak biliniyor. Bu da eyalet olması durumunda ABD Senatosuna iki Demokrat vekilin daha eklenmesi anlamına geliyor.

Cumhuriyetçiler hem bu nedenle hem de “kurucu atalarımız başkentin Washington olmasını istemiyorlardı” teziyle Washington’ın eyalet olmasına karşı çıkıyor.

İlginizi Çekebilir

Tokat deprem büyüklüğü

Tokat son deprem büyüklüğü. Tokat’a yeni büyük deprem bekleniyor mu? Tokat’ın Sulusaray ilçesinde 5,6 büyüklüğünde …

Sınırsız Hosting