Ana Sayfa / Manşet / Askerlik erteleme süresi yeni

Askerlik erteleme süresi yeni

Askere gitmek istemeyen ya da okulu ve işi nedeniyle askerliğini geciktirmek isteyenler sık sık askerlik erteleme süresinin ne kadar olduğunu soruyor. Resmi olarak askerlik tecili ve askerliği erteleme süreleri belli. Bakaya düşmemek ve asker kaçağı sıfatı almamak için askerlik süresini yasal süreç içinde erteletmek mümkün. bu haberimizde askerliği erteletme sürelerini ve kim ne kadar kaç yıl süreyle askere gitmeyebilir sorusunun yanıtını verdik.

Her Türk asker doğar ancak bazıları askerliğini erteletmek ister. Okuyan ya da çalışan ve askerlik zamanı gelmiş gençlerimiz bu süreyi nasıl erteletebilir ve bakaya kalmadan ve asker kaçağı olmadan nasıl vatani görevini geciktirebilir diye bazı okurlarımızdan sık sık soru geliyor.  Milli Savunma Bakanlığı, askerlikte erteleme süreleri hakkında açıklama yaptı. Basında çıkan haberlerin yanlış yorumlamadan kaynaklandığı ve uygulamada bir değişikliğin olmadığı kaydedilen açıklamada,

KİM NE KADAR ERTELETEBİLİR ASKERLİĞİNİ ERTELETEBİLİR

“Öğrenci ertelemeleri 1111 sayılı Kanun’un 35’inci maddesinde düzenlenmiştir. Buna göre üniversiteler tarafından kimlikleri bildirilen yükümlülerin askerlikleri 2 senelik öğrenim süresi için 4 yıl, 4 senelik öğrenim süresi için 7 yıl, 6 senelik öğrenim süresi için 9 yıl olarak okula ilk kayıt yaptırdıkları yıldan itibaren ertelenebilmektedir. Erteleme süreleri, lisans/ön lisan eğitimde 29 yaşını aşmamakta, lisansüstü eğitimlerde ise 35 yaşına çıkabilmektedir. Öğrencilerin mezuniyeti veya okulu terk etmelerinde ise, bu ertelemeleri iptal edilerek yükümlülerin yoklama için gerekli işlemleri başlatılmaktadır. Bununla birlikte öğrenciler öğrenimlerini terk ettikleri veya mezun oldukları tarihten itibaren 1 veya 2 sene süreyle sevk tehirleri haklarını kullanabilmektedirler. Örneğin 2012’de 4 senelik bir fakülteye kaydolan öğrencinin askerliği 2019 yılı sonuna kadar ertelenmektedir. Öğrenci 2016 yılında mezun olduğu takdirde mevcut erteleme süresi iptal edilerek yoklama için gerekli işlemler başlatılmaktadır” denildi.

İlginizi Çekebilir

EURO 2024 finali izle

İspanya-İngiltere final maçı canlı yayını ve saati. Euro 2024 finali izle bu akşam kanalı ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting