Ana Sayfa / Kime Ait / Aytun Çıray nereli, neci, yaşı ve kim?
AYTUN ÇIRAY KİMDİR

Aytun Çıray nereli, neci, yaşı ve kim?

Aytun Çıray aslen nereli, kaç yaşında, asıl mesleği ve istifası bilgileri. Aytun Çıray, Meral Akşener’in yeni partisinde kurucular kurulu üyesi oldu. CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray istifa etti.
Aytun Çıray kimdir?

AYTUN ÇIRAY KAÇ DOĞUMLU, NERELİ YAŞI
1957 yılında İzmir, Bayındır’da doğmuştur.
Babasının adı Muharrem Remzi, annesinin adı Kıymet’tir. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1981 yılında mezun oldu. 1988 yılında İç hastalıkları dalında uzmanlık öğrenimini tamamladı. 1989 yılında 32 yaşında Başhekim oldu.
Aytun Çıray, Sağlık Bakanlığı Müsteşayunca yedi Sağlık Bakanı ile çalıştı. 1997 yılında kendi isteği ile istifa ederek müsteşarlık görevinden ayrıldı.
Yönetici sıfatı ile PETKİM, ERDEMİR ve İSDEMİR gibi dev şirketlerin yönetiminde bulundu. ERENCO şirketinin yönetim kurulu başkanlığını yaptı.
Dünya Bankası 2. Sağlık Projesi İkraz Anlaşması Müzakerelerinde Türkiye adına başkanlık yaptı. Sağlık Sektörünün Yeniden Yapılandırılması (Sağlık Reformları) Programı Yönetimi, Sosyal Sektörlerde Ulusal ve Uluslararası (Dünya Bankası / UNDP) Proje, Finansman, Yatırım, Kalkınma ve Gelişme Programları Yönetimi görevlerinde bulundu.
Fransızca bilen Aytun Çıray, evlidir ve iki çocuğu vardır.
Dört yıl İzmir Yeni Asır, Gazete Ege, Egeli Sabah, Haber ekspres, Yenigün, Medimagazin ve Sözcü gazetelerinde ve yedi yıl İnternet haber’de köşe yazarı olarak makale yazdı. Turktime adlı haber sitelerinde de köşe yazarlığı yaptı.
DYP Genel Başkanı Tansu Çiller zamanında 1995 yılında DYP‘den milletvekili aday adayı oldu, İzmir İli DYP Önseçim Üçüncüsü seçildi. Ancak merkez kararı ile 5. sıraya kaydırıldı. O dönemde DYP dört milletvekili kazandı. 1999 Genel Seçimleri 1999 İzmir İli Önseçim Birincisi. Merkez kararı ile listeden tamamen çıkarıldı ve bunun üzerine DYP‘yi terk etmek zorunda bırakıldı.
Daha sonra 2002 yılı seçimlerinde Mesut Yılmaz zamanında ANAP İzmir 2. sıradan aday gösterildi ancak parti baraj altında kalınca seçilemedi.
Daha sonra Demokrat Parti‘ye geçti. DP (DYP) 2007 kongresinde Genel Başkan adayı oldu. Tüm medya ve siyasi analistler tarafından ilk üç aday arasında olduğu kabul edildi, ancak kongreyi siyaseten meşru bulmadığı için adaylıktan çekildi.
TBMM 24. döneminde 2011 yılında CHP İzmir milletvekili seçildi.
7 Haziran 2015 tarihinde yapılan genel seçimlerde tekrar CHP İzmir milletvekili seçildi. 1 Kasım 2015 tarihinde yinelenen seçimlerde tekrar CHP İzmir milletvekili seçildi.
Kitapları :
2013 – İzmir Medeniyeti Yükselirken
2010 – Kürt Sorunu Değil Irkçı Terör
2006 – Kaybedilmiş Zamanlar Ülkesinden
EĞİTİM VE UZMANLIKLARI:
1993 – —— -Tıpta Uzmanlık Eğitimi Şef Muavinliği
1984 -1988 – Tıpta Uzmanlık- İç Hastalıkları; İzmir Atatürk Sağlık Sitesi Hastanesi
1982 -1984 – Tıpta Uzmanlık- Anesteziyoloji ve Reanimasyon, İzmir Atatürk Sağlık Sitesi Hastanesi
1975 -1981 – Tıp Doktoru, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi
MESLEK HAYATI:
2000–2002 – Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sn. Mesut Yılmaz‘ın Danışmanı
2001–2002 – ERENCO Yönetim Kurulu Başkanı
2001–2002 – İSDEMİR Denetim Kurulu Üyesi
2000–2002 – ERDEMİR Yönetim Kurulu Üyesi
1997–2004 – Başbakanlık Müşaviri
1995–1996 – PETKİM Yönetim Kurulu Üyesi
1993–1997 – Sağlık Bakanlığı Müsteşarı
1989–1993 – Başhekim, Ödemiş Devlet Hastanesi
Meral Akşener’in liderliğinde kurulacak yeni partinin doğumu yaklaştı. Adı, amblemi Çarşamba günü açıklanacak olan yeni partinin kurucular kurulu Salı günü bir araya gelecek. Çarşamba günü partinin kuruluşunun açıklanacağı Nazım Hikmet Kültür Merkezine toplu olarak gidilecek ve Genel İdare Kurulu Üyeleri belirlenecek. Perşembe günü Genel İdare Kurulu ilk toplantısını yapacak ve Parti Divanı üyelerini seçecek.
AYTUN ÇIRAY SÜRPRİZİ

CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray’ın da yeni partinin kurucuları arasında yer alacağı öğrenilmişti. Çıray’ın bugün kararını netleştirmesi bekleniyordu. Çıray şu anda CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşüyor. Çıkışta Çıray’ın bir açıklama yapması bekleniyor.

İlginizi Çekebilir

Yapı Kredi Bankası kaç paraya satılıyor?

Yapı Kredi Bankası kime ait., hisse durumu ve kim alacak bilgisi. Yapı Kredi kaç para …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting