Ana Sayfa / Kime Ait / Bina enerji belgesi 2020 yılına uzatıldı
EMEKLİYE TOKİ UCUZ KONUT

Bina enerji belgesi 2020 yılına uzatıldı

Binalar için enerji verimliliği belgesi alma zorunluluğu tarihi uzatıldı 2020 yılına kadar. Birçok okurumuz hangi binalar için enerji verimliliği belgesi şarttır diye soruyordu. Bina satacaklar ya da binasını kiraya vereceklerin ‘Enerji Verimliliği Belgesi’ ibraz etme zorunluluğu bir kez daha ötelendi. 2 Mayıs 2017’de başlaması gereken ibraz zorunluluğu, 1 Ocak 2020’ye ertelendi.

Bina için enerji kimlik belgesi alma zorunluluğunda süre 1 Ocak 2020 tarihine kadar uzatıldı. Yeni ev alacak ya da yaptıracaklar için artık enerji kimlik belgesi süresi de uzamış oldu. Binalarda enerjinin etkin ve verimli kullanılması, enerji israfının önlenmesi ve çevrenin korunmasını sağlamak amacıyla 1 Ocak 2011 tarihinden önce ruhsatlandırılan tüm binalara enerji kimlik belgesi (EKB) alma zorunluluğu getirilmişti. 1 Temmuz 2010 tarihinden itibaren başlayacak zorunluluk, ‘henüz uyum sağlayamadık’ itirazları nedeniyle önce 1 Ocak 2011’e, ardından da 2 Mayıs 2017’ye ertelenmişti. Enerji kimliği belgesine erteleme

2 Mayıs’ta başlayacak zorunluluk, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik değişikliğiylei 4.kez ertelendi. Böylece 2011 yılından önce ruhsatlandırılan binaların satımında veya kiralanmasında Enerji Verimliliği ibraz etme zorunluluğu 1 Ocak 2020’den itibaren başlayacak.

EKB NEYİ GÖSTERİYOR

Enerji Kimlik Belgesi, asgari olarak binanın enerji ihtiyacını, enerji tüketim sınıflandırmasını, yalıtım özelliklerini, ısıtma ve/veya soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgileri içeriyor. Enerji Kimlik Belgesine göre tüm binalar A ve G harfleri aralığında bir enerji sınıfına göre sınıflandırılıp; A verimli binayı, G ise verimsiz binayı tanımlıyor.

ERTELENEN O MADDE ŞÖYLE: “Binalar veya bağımsız bölümlere ilişkin alım, satım ve kiraya verme ile ilgili iş ve işlemlerde enerji kimlik belgesi düzenlenmiş olması şartı aranır. Binanın veya bağımsız bölümün satılması veya kiraya verilmesi safhasında, mal sahibi enerji kimlik belgesinin bir suretini alıcıya veya kiracıya verir.”

RADİKAL KARAR: OTELLER, HASTANELER, YURTLAR, SPOR MERKEZLERİNDE ARTIK ZORUNLU
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğinde radikal bir değişiklik yaptı. Buna göre büyüklüğü bin metrekarenin üzerinde olan otel, hastane, yurt ve spor merkezlerine ‘güneş enerjisi’ ile ısıtılan merkezi sıcak su sistemi kurma şartı getirildi.

Mevcut yönetmelikte bin metrekarenin üzerinde olan otel, hastane, spor merkezi ve yurtlara merkezi sıcak su ısıtma sistemi kurma zorunluluğu bulunuyordu. Yeni yapılan yönetmelik değişikliğiyle bin metrekarenin üzerindeki tüm otel, hastane, spor merkezi ve yurtlar güneş enerjisiyle desteklenen merkezi su ısıtma sistemi kuracaklar.

İlginizi Çekebilir

Elazığ göçük olan maden kime ait?

Elazığ krom madeni göçük toprak atında kalan işçilerin isimleri. Elazığ göçük meydana gelen krom madeni …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting