Ana Sayfa / Kime Ait / Borsa İstanbul’da yeni rekor 27 Temmuz

Borsa İstanbul’da yeni rekor 27 Temmuz

BİST yeni rekoru kırdı. Borsa İstanbul en çok değer kazanan hisseler ve kazandıracak hisse senetleri 27 temmuz. Borsada para kazanma tüyoları ve hisse alım satımında önemli noktalar. Borsa İstanbul Endeksi, rekor kırarak başladığı gün içinde 108 bin puanı geçerek yeni tarihi rekor kırdı. Yeni güne 107 bin 808 puan ile tarihi rekor düzeyinden başlayan Endeks, saat 10.48’de 108 bin puanı geçti ve 108 bin 267 puan düzeyine kadar yükseldi.

Borsa İstanbul yeni rekoru 27 Temmuz günü kırdı ve BIST 100 endeksi 108 bin puan üzerine çıktı. Borsada para kazanmak için hangi hisseler alınmalı nasıl yatırım yapmalı tüyoları. ABD Merkez Bankası’nın (Fed) beklendiği gibi faizleri tutmasının ardından küresel piyasalardaki kayıplarını artıran dolar 3.52 lira düzeyine kadar geriledikten sonra yeniden toparlanarak 3.53 liranın üzerine çıktı.

Piyasalarda gözler Merkez Bankası’nın bugünkü faiz kararına çevrildi. Federal Açık Piyasa Komitesi’nin iki günlük toplantısının ardından dün TSİ 21:00’de açıklanan kararında gösterge faiz beklendiği gibi değiştirilmedi ve Fed’in 4.5 trilyon dolara kadar çıkan bilançonun küçültülmesine “görece yakın zamanda” başlanacağı belirtildi. Bilançonun küçültülmesine ilişkin zamanlamadaki “belirsizliğin” sürmesi, doların küresel piyasalarda gerilemisine neden oldu.

Açıklama öncesi 3.53 lira düzeyinde hareket eden dolar 3.5270 liraya kadar griledikten sonra erken işlemlerde gelen alımlarla 3.5350 liraya kadar yükseldi. Dolar karşısında güçlenen euro dün indiği 4.12 liradan 4.15 liranın üzerine döndü. Euro, küresel piyasalarda 1.1743 dolar ile bu yılın en yüksek düzeyine tırmandı.

Farklı kurumların yaptıkları anketelere göre, piyasa ekonomist ve analistleri Merkez Bankası’nın bugün saat 14:00’te açıklayacağı kararından bir “faiz değişikliği çıkmayacağı”na işaret ediyor.

Ekonominin koordinasyonundan sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek de dün yaptığı açıklamada, Türkiye’de faizlerin yüksek olduğuna dikkat çekti; ancak, faizlerin “Merkez Bankası üzerinden aşağıya çekilemeyeceğini” vurguladı. Şimşek, faizlerin ancak tasarrufları artırarak, katma değeri artırarak, yatırım ortamını iyileştirerek ve uzun vadeli kaynakları ekonomiye çekerek düşürebileceklerinin altını çizdi.

İlginizi Çekebilir

Emekli Kurban sonrası aylık alacak

Kurban Bayramı öncesi emeli alıkları olmayacak. Emekli maaşını Kurban Bayramı sonrası alabilecek. Bu kurbanda emekliye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting