Ana Sayfa / Yaşam / Bu yıl üç aylar 29 Mart 2017’de başlıyor

Bu yıl üç aylar 29 Mart 2017’de başlıyor

2017 üç aylar 29 mart günü başlıyor. 30 Mart günü ise Regaip Kandili 2017. 3 aylar ile ilgili her Müslüman’ın bilmesi gereken hususlar. Regaip kandili duası ve ibadetleri. Kandil mesajları. Recep ayı bu yıl yani 2017’de 29 Mart günü başlıyor. 

29 Mart Çarşamba günü 2017 mübarek 3 ayların başlanıcı yani Recep ayının 1. günü. Üç aylar geliyor. Müslüman alemi için Ramazan’ın müjdesi 3 aylar bu yıl 29 Mart 2017 Çarşamba günü. 2017 Regaip Kandili tarihi ise 30 Mart 2017 Perşembe. 3 aylar Recep, Şaban ve Ramazan aylarıdır. 3 ayların sonunda da Ramazan Bayramı gelir. Tüm Müslüman alemi için önemli olan 3 ayların başlangıç tarihi merak ediliyor. Peki 3 aylar mart ayının kaçında başlayacak? Regaip Kandili ile başlayacak olan 3 ayların önemi nedir?
Müslümanlar için farklı bir manevi atmosfere girilen 3 aylara sayılı günler kaldı. 3 aylar 29 Mart Çarşamba günü başlayacak. 3 aylar Recep ayı ile başlayıp, Şaban ayı ile devam edip Ramazan ayının bitmesiyle son bulur. Üç aylar, Hicri Takvim’de mukaddes olan Recep, Şaban ve Ramazan aylarıdır.
ÜÇ AYLAR NEDİR? Üç aylar Recep, Şaban ve Ramazan’dan oluşan ve İslam alemince mübarek kabul edilen aylardır. Bu aylar faziletli sayıldığı için daha çok ibadet edilir ve günahtan sakınılır. Bir hadise göre Recep Allah’ın ayıdır, Şaban Peygamber Muhammed’in ayıdır, Ramazan da Ümmetin ayıdır.
ÜÇ AYLARDAKİ KANDİLLER HANGİLERİ VE NE ZAMAN? İslam aleminin kutsal saydığı 4 kandil gecesi de Üç Aylar içinde yer alır. Regaib Kandili ve Mirac Kandili Recep ayı içinde, Beraat Kandili Şaban ayında, Kadir Gecesi ise Ramazan ayı içinde bulunur.
2017 dini günleri listesine göre kandil ve bayramların tarihleri yukarıdaki gibidir. Peki yaklaşan 3 aylarda nasıl ibadet edilir? İşte detaylar…
ÜÇ AYLAR TESBİHİ NASIL ÇEKİLİR? Receb ayının ilk günü girince Allah rızası için iki rekat nafile namaz kılınır. Sonra samimiyetle günahlara tövbe edilir. 111 defa “Allahümme salli ala Muhammed” diye Peygamber Efendimize salat-ü selam getirilir. 1660 defa “ya Allah” diye tesbih çekilir.
Üç aylar boyunca her gün 1100 kere la ilahe illallah, 100 kere de Muhammedürresulullah diye bu tesbihe devam edilir. Üç ayların sonunda ise 90 bin kelime-i tevhid çekilecektir.
1100 defa la ilahe illallah
100 defa Muhammedürresulullah
100 defa ya Allah
111 defa Allahümme salli ala Muhammed
RECEP AYINDA KILINACAK NAMAZ Selmanı farisi(ra)dan rivayet ediliyor ki:

Recebi şerifin hilali girdiğinde Efendimiz (sav) bana hitaben buyurdular ki:
-”Ey selman! Her kim ki Receb ayında her rekatta BİR FATİHA, ÜÇ İHLAS ve ÜÇ de KAFİRUN SURESİ’ni okuyarak otuz rekat namaz kılarsa Allhü teala (cc) hazretleri o kimsenin günahlarını af ve mağfiret eder. Ona senenin tamamını oruç tutmuş sevabı verir. Gelecek seneye kadar namaz kılanlardan yazılır. Her gün onun için bedir şehitlerinden bir şehidin ameli kadar ameli yükselir.”
ÜÇ AYLAR NAMAZI NE ZAMAN NASIL KILINIR?

Selmanı Farisi sorar:
-Ey Allah’ın Resulü! O namazı ne şekilde, ne zaman kılayım?
Efendimiz (sav) :
-”Ey selman! Ayın evvelinde on rekat kılarsın. ALLAH (cc) rızası için niyet edilir. İki rekatta bir selam verilir. Bir Fatiha, Üç İhlas ve Kafirun duaları okunur. Namaz tamamlandıktan sonra eller kaldırılıp şu dua okunur:

”La ilahe illALLAHü vahdehü la şerike leh,lehül mülkü ve lehül hamdü yuhyi ve yumit,biyedihil hayr,ve hüve ala külli şey’in kadir,ALLAHümme la mania lima e’tayte ve la mu’tıye lima mene’te ve la yenfeu zel ceddi minkel ced”
Sonra iki elini yüzüne sürersin. Ayın ortasında da on rekat daha kılarsın (yukarıdaki tarifteki gibi). Bu kez namazdan sonra şu duayı okursun;
”La ilahe illALLAHü vahdehü la şerike leh,lehül mülkü ve lehül hamdü yuhyi ve yumit,biyedihil hayr,ve hüve ala külli şey’in kadir,ilahen vahiden ehaden ferden sameden vitran ve lem yettehiz sahibeten ve la veleda”
Ayın sonunda da on rekat kılarsın. Namazdan sonra şu duayı edersin;

”La ilahe illALLAHü vahdehü la şerike leh,lehül mülkü ve lehül hamdü yuhyi ve yumit,biyedihil hayr,ve hüve ala külli şey’in kadir,ve sallALLAHü ala seyyidina MUHAMMEDin ve ala alihit tahirine ve la havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil azim”

Bu duadan sonra istek ve dileklerinizi ileten özel duanızı yaparak bitirirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir

27 bin Angus İskenderun’da

İskenderun ilçesi angus koktu. 27 bin Angus kesimlik olarak Türkiye’ye getirildi. Türkiye Brezilya7dan 27 bin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting