Ana Sayfa / Kime Ait / Çay üreticisine MHP desteği

Çay üreticisine MHP desteği

MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta Karadeniz bölgesindeki çay üreticilerine destek verdi. 2018 yaş çay alım fiyatları ve çay üreticilerinin sorunları Meclis’te. MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, Doğu Karadeniz’de göç sorunu yaşandığına dikkat çekerek, “Türkiye’de son 9 yılda ortalama nüfus yüzde 13 artarken, bölgede artış yüzde 5. Geçen yıl 33 bin kişi göç vermiş” dedi.

Karadeniz’de yıllar içinde çayş üretiminde düşüş, çay üreticilerinde ise karamsarlık hakim. Çay üreticisi artık göç etmeye başladı. Önerge sahibi olarak konuşan CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, “Özel sektörün yapmış olduğu vahşi kapitalizm uygulaması ortadan kaldırılmazsa çay üreticileri ‘yolları keseceğiz, bu çayları Rize’de, Artvin’de, Arhavi’de, Hopa’da yollara dökeceğiz’ diyor Bunun mağduriyetini 205 bin aile çekiyor. 205 bin çay üreticisi 1 milyon kişi demek” açıklaması yaptı.

BÖLGE GÖÇ VERİYOR

MHP’li Erhan Usta ise, çay üreticinin yaşadığı geçim sıkıntısı nedeniyle Doğu Karadeniz’de yaşanan göçe dikkat çekti. Usta, “Karadeniz hızlı bir şekilde göç veriyor. 2016-2017 yılında 33 bin net göç vermiş. Nüfus artış hızı olarak da Türkiye ortalamasının ciddi ölçüde altında. Son 9 yılda Türkiye ortalaması nüfus olarak yüzde 13 artarken, Doğu Karadeniz’de artış sadece yüzde 5” dedi.

Üreticinin ‘kaçak çay’ sorunu yaşadığını hatırlatan Usta, “Yüzde 20’ye yakın kaçak çay geliyor Türkiye’ye. Özellikle bu doğu, güneydoğudaki paketleme tesislerinin mutlaka sıkı bir denetim altına alınması lazım. Kaçak önlenmiş olsa fiyatların bu derece düşük olmasının da büyük ölçüde önüne geçilecektir” diye konuştu. Usta, çayda kalite sorunu yaşadığını, yaş çay üretiminin yüzde 111 artmasına rağmen kuru çay üretiminin yüzde 85 artış gösterdiğini söyledi. Çay alım fiyatlarının istikrarsız olduğuna dikkat çeken Usta, özel sektörün disipline edilmesi ve ÇAYKUR’un her zaman piyasada olması gerektiğini ifade etti.

İlginizi Çekebilir

Küçükçekmece çöken bina son durum

Küçükçekmece çöken binada ölen ve yaralananların isimleri. 3 katlı bina çöktü. Küçükçekmece çöken bina kaç …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting