Ana Sayfa / Kime Ait / Deniz Baykal’ın yaşı kaç (Deniz Baykal kim)

Deniz Baykal’ın yaşı kaç (Deniz Baykal kim)

Deniz Baykal kaç doğumlu, memleketi, eğitimi ve asıl mesleği bilgileri. Yeniden ameliyata alınan ve beyninde ödem olan Deniz Baykal özgeçmişi, yaşamı, evliliği ve çocukları bilgisi. Deniz Baykal hangi yıllarda CHP genel başkanlığı yaptı ve neden ayrıldı bilgisi. Deniz Baykal’ın siyası geçmişi.

Deniz Baykal aslen nereli, neci ve kimdir bilgsi. Deniz Baykal’ın8 son sağlık durumu ve doktorların açıklaması.

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal kimdir? Son olarak yoğun bakıma alınması ile gündeme gelen Deniz Baykal nerelidir ve yaşı kaçtır? İşte Baykal’ın biyografisi
16 Ekim 2017 tarihi itibariyle yoğun bakıma alınarak gündeme gelen Deniz Baykal kimdir? Cumhuriyet Halk Partisi Antalya Milletvekili Deniz Baykal kaç yaşındadır? Deniz Baykal’ın eşi kimdir kaç çocuğu vardır. İşte biyografisi…

DENİZ BAYKAL KİMDİR?

20 Temmuz 1938 senesinde dünyaya gelen Deniz Baykal aslen Antalyalıdır. Siyasetle 1960 senelerine doğru Demokrat Parti iktidarına karşı gelişen öğrenci hareketlerine katılmakla tanışmıştır.

Siyasetçi kişiliğinin dışında avukat olan Deniz Baykal şimdilerde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Antalya Milletvekili’dir.

1963 yılında Olcay Baykal ile evlenen Deniz Baykal’ın bu evliliğinden Aslı ve Ataç isminde iki evladı vardır.
SİYASİ KARİYERİ

Siyasetle 1960’lı yıllara doğru Demokrat Parti iktidarına karşı gelişen öğrenci hareketlerine katılmakla tanışan Baykal, CHP’nin 1965 genel seçimlerindeki yenilgisini analiz ettiği ve daha sonra doçentlik tezine dayanak olacak olan raporla CHP yönetiminin dikkatini çekti. Doçent olduğu yıl olan 1968’de CHP’ye girerek siyasal yaşama atıldı. 14 Ekim 1973’te yapılan genel seçimlerde 185 milletvekili kazanarak birinci olan Cumhuriyet Halk Partisi’nden Antalya milletvekili seçildi.

1994 yerel seçimlerine üç parça halinde (SHP, DSP, CHP) katılan sol partiler birleşme arayışlarına başladılar. DSP baştan olumsuz yanıt verdi. SHP bu karara olumlu yaklaştı. SHP ve CHP 18 Şubat 1995’te toplanan kurultayda birleşti. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal bu kurultayda genel başkanlığa aday olmadı. 9 Eylül 1995 tarihinde birleşmeden sonra yapılan CHP Olağan Kurultayında genel başkanlığa seçildi. 30 Ekim 1995 tarihinde kurulan DYP-CHP koalisyon hükümetinde Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı görevlerini üslendi. Deniz Baykal, bir tek şartla kerhen bu koalisyonu kurdu, o da hemen erken seçim olması idi. Türkiye 24 Aralık 1995’te erken seçimlere gitti.

3 Kasım 2002 Türkiye genel seçimlerinde CHP yüzde 19,4 oyla 177 milletvekili kazanarak TBMM’ye girdi. Deniz Baykal Antalya milletvekili seçilmişti. Baykal, 22.Dönem TBMM’de Anamuhalefet partisi genel başkanı olarak görev yaptı. 2003 Ekim ayında 30.Kurultayda tekrar genel başkanlığa seçildi. 2004 Temmuz ayında muhaliflerden Mustafa Sarıgül’e karşı olağanüstü kurultayda güvenoyu aldı.

İlginizi Çekebilir

Yiğit Akü kime ait, sahibi

Yiğit akü kime ait, sahibi, Yiğit Aküne zaman nerede kuruldu. Borsa İstanbul Yiğit Akü hisseleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting