Ana Sayfa / Gündem / Din dersine girmemek için Hristiyan oldu

Din dersine girmemek için Hristiyan oldu

Aydın’da bir veli çocuğunun din dersi almaması için Hristiyan oldu. Ders için din değiştirdi. Müfredata tepki için veli çocuğunu mürted yatı. Aydın Didim’de yaşayan Bülent Sağış, çocuğunun din dersinden muaf olması amacıyla din değiştirip Hristiyan oldu.

Din dersinden muaf olabilmek için Hristiyan olan aile. Aydın’da çocuğunun dinini Hristiyan yapan baba.

Aydın’ın Didim ilçesinde yaşayan Bülent Sağış, çocuğunun zorunlu din dersinden muaf olmasını istediği için din değişikliğine gitti.

Sağış, sosyal medya hesabından Milli Eğitim Bakanlığı’nın onayladığı “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli” adı verilen müfredatı eleştirerek “Milli Eğitim Bakanlığı ‘maarif müfredatı’ yönetmeliği her geçen gün laiklik, demokratik, bilimsel ve Atatürk’ün yok sayıldığı müfredatı kınamak, zorunlu din dersleri kınamak için din değişikliğine gittim. Sadece Hristiyan ve Yahudi çocukları din dersinden muaf oluyor” paylaşımında bulundu.

İLÇE NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNE BAŞVURDU 

Sağış, Didim İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne dün yaptığı din bilgisinin değişikliği talebinde ise şu ifadelere yer verdi:

– İlgili kanun nezdindeki hakkım doğrultusunda nüfus kaydımdaki din bilgisinin değiştirilmesini istiyorum. Nüfus Hizmetleri Kanununun kayıt düzeltilmesi hakkını düzenleyen Madde 35 1. ve 2. fıkraları ise aşağıdaki gibidir:

MADDE 35 (1) Kesinleşmiş mahkeme hükmü olmadıkça nüfus kütüklerinin hiçbir kaydı düzeltilemez ve kayıtların anlamını ve taşıdığı bilgileri değiştirecek şerhler konulamaz. Ancak olayların aile kütüklerine tescili esnasında yapılan maddi hatalar nüfus müdürlüğünce dayanak belgesine uygun olarak düzeltilir.

(2) Aile kütüklerindeki din bilgisine ilişkin talepler, kişinin yazılı beyanına uygun olarak tescil edilir, değiştirilir, boş bırakılır veya silinir.

– Buna göre ilgili kanun, tarafıma, mahkemeye başvurma gereği olmaksızın aile kütüğündeki din hanemin içeriğini değiştirme ya da silme hakkı vermektedir. İzah edilen nedenlerle, nüfus kayıtlarımdaki aile kütüğünde ve bu bilginin yer aldığı kayıtlarda din hanemin NHK Md.35-1/2 uyarınca Hristiyanlık olarak değiştirilmesi hususunda gereğini bilginize arz ederim.

İlginizi Çekebilir

Çin arabalarına yüzde 40 ek vergi

Türkiye, Çin’den gelen arabalara ek yüzde 40 vergi uygulayacak. Çin otomobillerine ek vergi geliyor. Çin’den …

Sınırsız Hosting