Ana Sayfa / Manşet / Diyarbakır 8. Ana Jet Üssü’nde turuncu alarm
SAVAŞ UÇAĞI TÜRK

Diyarbakır 8. Ana Jet Üssü’nde turuncu alarm

Turuncu alarm ne anlama geliyor ve turuncu alarm sonrası. Diyarbakır’da turuncu alarm durumu 8. jet ana hava üssünde. Türk savaş uçakları Diyarbakır’da turuncu alarm durumda diğer illerden de savaş uçakları bölgeye takviye olarak gönderiliyor. TSK, terör örgütü PKK ve DEAŞ’ın kış yapılanması hazırlıklarına müsaade etmemek için sınıra yakın hava üslerinde turuncu alarma geçti. Diyarbakır 8. Ana Jet Üssü’nde teyakkuzdan dolayı izinlerin geçici olarak iptal edildiği bildirildi.

Herkesin aklında aynı soru, Türkiye, Kuzey Irak’a yeniden girip Barzani ve peşmergeleriyle çatışır mı? Bu sorunun yanıtı 16 Eylül’e kadar yanıt bulmuş olacak. Barzani bağımsızlık referandumundan vazgeçmezse bölgede sular çok ısınacak. Türkiye bazı jet ana hava üslerinde turuncu alarm durumuna geçmiş durumda. Bu da olası bir çatışma ihtimalinni yüksek olduğunu gösteriyor. Diyarbakır 8. Ana Jet Üssü’nde konuşlu bulunan savaş uçakları Kuzey Irak ve Suriye kuzeyinde bulunan terör örgütlerinin kış yapılanmasına izin vermemek için teyakkuza geçti. 24 saat esasına göre sınır hattı ve Kuzey Irak’taki kamplardan görüntü elde eden İnsansız Hava Araçları’nın (İHA) belirlediği noktalara anında müdahale etmek üzere savaş uçakları hazır bekletiliyor. Yetkililerden edinilen bilgiye göre, Kuzey Irak ve Suriye kuzeyinde bulunan PKK ve DEAŞ terör örgütlerinin hareketliliğinin İHA’lar tarafından sürekli kontrol altında tutulduğu ve Türkiye sınırına kaymalara karşı anında savaş uçaklarının devreye girdiği bildirildi. Böylelikle terör örgütlerinin kış yapılanması için Türkiye sınırına girişlerine izin verilmediği belirtildi.

İzinler geçici olarak kaldırıldı

Diyarbakır 8. Ana Jet Üssü’nde teyakkuzdan dolayı izinlerin geçici olarak iptal edildiği bildirildi. 24 saat esasına göre uçaklar hazır bekletilirken, geceleri ise savaş uçağının sabaha kadar nöbetçi kaldığı belirtildi. Turuncu alarmın verildiği üsse Türkiye’nin değişik üslerinden 20 takviye savaş uçağının da istendiği belirtildi.

İlginizi Çekebilir

Sigarada İngiliz modeli dönemi

Sigara satışı İngiliz modeli nedir, özelliği ne? Cumhurbaşkanı Erdoğan tütün ve tütün ürünlerine karşı yeni …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting