Ana Sayfa / Kime Ait / Dolar 4 lira olur mu? 21 Kasım

Dolar 4 lira olur mu? 21 Kasım

Dolar ve Euro rekor kırması ve doların 4 lira olma ihtimali uzmanlarca konuşuluyor. para piyasaları 21 Kasım fiyatları ve altın,. dolar ve euro’da inanılmaz yükselişin nedeni. Dolar ve Euro yükselmesinin ardından Türkiye’ye yönelik para terörü mü yatıyor sorusu. Dün sert değer kaybeden Türk Lirası yeni güne kayıplarını sürdürerek başladı. Dolar, euro ve sterlin TL karşısında yeni rekor seviyelerine ulaştı. 3,9780’le rekor kıran dolar Merkez Bankası’nın hamlesinden sonra 3,95 seviyelerinde işlem görüyor. Euro da 4,6727 ile tüm zamanların en yükseğini gördü.

Türkiye’de son dolar ve Euro fiyatları ve doların yılbaşı öncesi 4 lira olması bankacı ve uzmanlarca artık yadırganmıyor. Para piyasalarındaki hareketin nedeni ne ve neden dolar yükseliyor. Dolar yükselmesine Merkez Bankası hamlesi geliyor. Türk Lirası üzerindeki baskı artarak devam ediyor.  Dün son zamanların en kötü performansını gösteren ve gelişmekte olan ülke para birimleri arasında en çok değer kaybeden para birimi olan TL’de bugün de aynı seyir devam ediyor.
Dün 3,93 seviyesine kadar çıkan kur, bu sabah 3,9780’e çıkarak rekor kırdı. Dolar en son bu sene başında (12 Ocak) 3,9422 ile rekor kırmıştı.
Doların yanı sıra euro da 4,6727 TL’ye çıkarak rekor yolculuğunu sürdürdü. Diğer taraftan bir rekor da 5,2388 ile sterlinde görüldü.
Gelişmekte olan ülke para birimleri genelinde görülen satış baskısının yanı sıra enflasyon riski, ABD ile gerilen ilişkiler ve hükümet kanadından gelen faizin düşmesi gerektiğine yönelik söylemlerin Merkez Bankası’na dönük eleştirilerle güçlenmesinin etkisiyle döviz piyasasında hareket görülüyor.
Türkiye’de 10 yıllık tahvillerin faizi, 13 baz puan yükselerek yüzde 13,03’e ulaştı ve rekor tazeledi.

MB BANKALARA GECELİK VADEDE VERDİĞİ FONLAMAYI SIFIRA İNDİRDİ
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bünyesinde faaliyette bulunan Bankalararası Para Piyasası’nda bankaların borç alabilme limitleri (BAL) 22 Kasım 2017 tarihinden geçerli olmak üzere gecelik vadede yapılan işlemler için (O/N) sıfıra düşürüldü.
Banka’dan yapılan açıklamaya göre, aynı tarihten itibaren geçerli olmak üzere gün içi limit (GİL) işlemleri için bankalara tanınan limitler 21 Kasım 2017 tarihinde geçerli olan BAL limitlerinin iki katı olarak belirlendi.
TCMB yetkililerinden alınan bilgiye göre, tüm fonlama geç likidite penceresinden yapılacak. Bu adımla ağırlıklı ortalama fon maliyeti 25 baz puan artıracak. Mevcutta yüzde 11,99 olan maliyet 12,24 olacak.
Merkez Bankası’nın bu hamlesinden sonra 3,9780’e kadar çıkan dolar 3,95 seviyelerine geriledi.
BORSA SERT DÜŞÜŞLE AÇILDI
BIST 100 endeksi ise güne yüzde 0,74 azalışla 103.146,15 puandan başladı. Endeks günün ilk yarısında yüzde 0,40 değer kazanarak sürekli müzayede işlemlerine verilen araya 104.330,55 puandan girdi.

İlginizi Çekebilir

27 bin Angus İskenderun’da

İskenderun ilçesi angus koktu. 27 bin Angus kesimlik olarak Türkiye’ye getirildi. Türkiye Brezilya7dan 27 bin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting