Ana Sayfa / Gündem / Ege’de balina şoku

Ege’de balina şoku

Ege’de Fethiye açıklarında dev balina görüntülendi. Türk karasularında balina şoku. Fethiye’de görülen balinanın cinsi ve geldiği yer. Muğla’nın Fethiye ilçesi açıklarında, balıkçılar tarafından yaklaşık 10 metre uzunluğunda bir balina görüntülendi.

Fethiye’de balına şaşkınlığı. Fethiye’de kıyıya çok yakın yerde dev bir balina görüntülendi. Balıkçı Arif Arıkan, Fethiye ilçesi Kızıl Ada açıklarında bir balina olduğunu fark etti. Tekneyle yaklaştığı balinayı bir süre takip eden Arıkan, cep telefonuyla da görüntüledi. Daha önce de yılın bu aylarında bölgede balina gördüklerini belirten balıkçı Arif Arıkan, “Ancak, ilk kez kıyıya bu kadar yakın bir balinaya rastladık. Açık denizde tatbikat var. Savaş gemileri nedeniyle balinanın bu kadar kıyıya yaklaştığını tahmin ediyoruz. Balinanın boyu yatklaşık 10 metre vardı. Bizimle birlikte uzun süre seyretti. Daldığı sırada fotoğrafını çekmek isterken uzaklaştı” dedi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Su Ürünleri Fakültesi Balıkçılık Temel Bilimleri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Halit Filiz, görüntülerdeki balinanın ‘kaşalot’ ya da ‘ispermeçet’ olarak bilindiğini belirterek, “Akdeniz’de nesli tehlike altında olan kaşalotun Türk sularında yaşama şansı bulması sevindirici” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir

Mehmet Sıddık Akış görevden alındı

Hakkari Belediye başkanı görevden alındı vali kayyım olarak atandı. Mehmet Sıddık Akış, Hakkari Belediye Başkanlığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting