Ana Sayfa / İlginç / Evcil köpeklerde salgın riski

Evcil köpeklerde salgın riski

Evde beslenen köpekler arasında salgın hızla yayılıyor Amerika’da. Evcil köpekler arasında salgın hastalık çok hızlı yayılıyor. Ev köpekleri gizemli ölümleri arttı. ABD’deki bazı şehirlerde evcil köpekler arasında salgın bir hastalık ortaya çıktı… Hastalanan bazı köpeklerin öldüğü açıklandı.

Köpekler arasında salgın hastalık yayılıyor özelikle evcil köpekler aniden ölmeye başladı rüyalar ülkesinde. ABD’de evcil hayvanlar arasında ölümcül bir salgın hastalık patlak verdi… Veterinerler ve uzmanlar, birçok farklı köpek cinsinin benzer belirtileri gösterdiğini açıkladı.

ABD medyasında “gizemli salgın hastalık” olarak lanse edilen hastalıkta köpekler arasında öksürmek, burun ve gözlerde akıntı görülüyor.

Colorado Eyalet Üniversitesi Veterinerlik Hastanesi’nde görevli Amanda Cavanagh, “Kuru öksürük değil, ıslak öksürük daha yoğun hissediliyor. Bu hastalık bulaşıcı olabilir ve hatta ölümcül olma riski de var” dedi. Oregon, Colorado ve New Hampshire eyaletlerinde bu hastalığın görüldüğü ve geçmek bilmeyen solunum yolu rahatsızlığının meydana geldiği belirtilirken antibiyotiklerin bu hastalığa karşı yetersiz olduğu açıklandı.

Veterinerler hastalığın ne olduğunu tam çözemezken bazı vakalarda köpeklerin yaşamını yitirdiğini de açıkladı. Veterinerler, köpeklerin kapalı ve kalabalık ortamlarda bulunmaması gerektiğini de söyledi.

İNSANA BULAŞMA RİSKİ AZ AMA…

Belirtiler arasında iştah kaybı da dikkat çekerken Ontario Veterinerlik Üniversitesi’nden Dr. Scott Weese, “Vakaların çoğunda hastalık hafif seyrediyor fakat zatürre benzeri komplikasyonlar oluşuyor” dedi.

Resmi verilere göre California, Colorado, Florida, Georgia, Idaho, Illinois, Indiana, Maryland, Massachusetts, New Hampshire, Oregon, Rhode Island, Vermont ve Washington’da vakalar ortaya çıktı. Weese, bu hastalığın köpeklerden insanlara bulaşma ihtimalinin çok düşük olduğunu söyledi. Weese, “İhtimal sıfırdır diyemeyiz fakat çok az” ifadesini kullandı.

Risk altındaki köpekler de açıklandı… Bilim insanları ve uzmanlar, yaşlı, çok genç, hamile ya da kronik rahatsızlığı olan köpeklerin risk altında olduğunu duyurdu. Özellikle yüzü basık olan “Fransız bulldogları” gibi köpek cinslerinin de büyük bir risk altında olduğu kaydedildi.

İlginizi Çekebilir

Rapçi Çakal’dan çocuklara müstehcen şarkı

Rapçi Çakal’ın müstehcen şarkısı. Okul çocuklarına müstehcen şarkı. Bursa’nın Merkez Osmangazi ilçesindeki Dr. Necla Yazıcıoğlu …

Sınırsız Hosting