Ana Sayfa / Sağlık / Evde kesik kanı durdurma yöntemi

Evde kesik kanı durdurma yöntemi

Evde kesikten kanı durdurma ve turnike yapma şekli. Kesilen yerden kanı hemen ve acil durduran acıyı azaltan pratik yöntem. Kanı durdurma için en güzel yöntem. Kesici aletle oluşan yaralanmalarda kan kolay durdurma ve tedavi çok önemli özellikle de evde. Kan kesikten akmasını durdurma diye çok aranıyor. 

Kanı durdurma çok önemli kesiklerde. Pratik evde kesikten kan akmasını durdurma sık sık aranıyor. Sağlık unutmayın asla ihmale gelmez hele de kesici delici aletlerle yaralanmada kan akıyorsa acilen müdahale edilmeli.

KESİĞE EVDE MÜDAHALE VE KANI KESME YÖNTEMİ

Kesiklerde oluşan kanamaların çoğu, yara üzerine doğrudan uygulanan basınç ile belli bir süre sonra durdurulabilir. (Kesilen bölgeyi kalp hizasından yukarı tutmak da işe yarar.)
Yarayı su ve doğal sabunla yıkayarak bakterilerin yol açacağı olası bir enfeksiyon önlenmelidir.
Kesik bölgeye antibiyotikli bir merhem sürüp gazlı bezle sarmak, yara kabuk bağlayana kadar oluşabilecek enfeksiyon riskini ve yaradan akacak sızıntıyı önlemeye yarayabilir.

KESİLEN YERDEN KANI TIBBİ DURDURMA ŞEKLİ

Hekimlerin kesiklere yapacağı ilk müdahale, aynen evde de yapılacağı gibi kanamayı durdurmak olacaktır.

Kol ve bacaklardaki kesiklerde doğrudan elle uygulanan basınç yeterli olmazsa geçici bir çözüm olarak tansiyon aleti kullanılabilir.
Yüz ve vücuttaki kesiklere genellikle turnike uygulanmaz.
Kesik bölgedeki ağrıyı uyuşturmak için bazı ilaçlar verilebilir. Kullanılan yöntemler, yaranın bulunduğu yere ve kesiğin büyüklüğüne göre değişir:

Yara üstüne merhem sürülebilir.
Yaraya doğrudan lokal anestezi enjekte edilebilir.
Bölgeye giden sinirler, sinir bloğu adı verilen yöntemle uyuşturulabilir. (Parmak ucu kesiklerinde tercih edilen bu yöntemde, parmağı ele bağlayan dip kısımdaki sinirler bir dizi iğne yapılarak uyuşturulur.)
Yarayı doğru biçimde temizlemek, yara bakımında alınacak en önemli önlemdir.

öncelikle yaranın etrafındaki bölge, su ve sabunla yıkanır. Bu bölgedeki kurumuş kan, sulandırılmış oksijenli su ile temizlenir.
Daha sonra, yaraya yüksek basınçla steril su püskürtülür. Bu işlem, bakterilerin yaraya bulaşmasını önlemekte çok faydalıdır.
Kesik yaranıza ne tür bir müdahale yapılması gerektiğine doktorunuz karar verecektir.

Ufak kesikler, özel steril bir yara bandı veya doku yapıştırıcısı ile kapatılabilir. Doku yapıştırıcıları, aynı zamanda bakteriyel mikroplara karşı bir bariyer olarak da kullanılabilir. Bu tür yara bantlarına karşı alerjiniz varsa, doktorunuzu mutlaka bu konuda uyarın.
Derin kesiklerde, derinin (kasları çevreleyen bağ dokusu olan fasya gibi) derin tabakalarını onarmak için dikiş atmak gerekebilir.
Cilt yüzeyine atılan dikişler kanamanın durmasına ve alt dokuları korumaya yarayabildiği gibi yarada daha küçük bir iz kalmasını da sağlayabilir.
Kesik yaralarında, içerdiği malzemelerin türüne göre farklı yara bantları kullanılır.

özel yara pansumanları veya vazelinli gazlı bez gibi bazı yaraya yapışmayan malzemeler, daha iyi sonuçlar verebilirler.
Bazı malzemeler de daha emici oldukları, gereken yüzeysel basıncı sağladıkları ve yaralı bölgeyi sabitledikleri için tercih edilir. Kesiğin nerede olduğu ve tipine göre basınçlı bandaj veya özel kırık tahtaları kullanılabilir.

İlginizi Çekebilir

Dövmede kanser riski

Kanser riski dövmelilerde arttı. Dövme yaptırmak kansere neden olabilir. Dövme hastalıkları ve dövme sonrası ne …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting