Ana Sayfa / Genel / Everest’e tırmanma rekoru

Everest’e tırmanma rekoru

Everest’e tırmanma rekoru kıran kadın kim? Everest’e en kısa sürede tırmanan kadın: Hong Konglu öğretmen 25 saat 50 dakikada zirveye ulaştı

Everest’e en kısa sürede tırmanma rekoru kaç belli oldu. Hong Konglu Ada Tsang Yin-hung, dünyanın en yüksek dağı Everest’in zirvesine en kısa sürede tırmanan kadın oldu. 2017’de işini bırakan 44 yaşındaki öğretmen zirveye 25 saat 50 dakikada ulaşarak rekora imza attı. Daha önce, rekor, 2017’de, zirveye 39 saat altı dakikada ulaşan Nepalli Phunjo Jhangmu Lama’ya aitti.

EN KISA SÜREDE EVEREST’E TIRMANMA REKORU

Nepal hükümeti, zirveye ulaşanlara sertifika veriyor. Ancak, Tsang’ın rekorunun Guinness Rekorlar Kitabı tarafından da tescil edilmesi gerekiyor.

Tsang, rekoru kırdığı için çok mutlu olduğunu belirterek, “Ekibime hep başaracağımı söylüyordum zirveye ulaştığımda bunların boş laf olmadığını göstermiş oldum” dedi.

Hong Konglu öğretmen ilk denemesini 2014’te yaptı ancak çığ düştü ve yarı yoldan döndü. 2015’teki denemesi sırasında yine çığ düştü. 2017’deki üçüncü denemesinde dört günde zirveye ulaştı. Bu yıl ise rekor kırdı.

Nepal hükümeti, Çin-Nepal sınırı üzerindeki dağa tırmanış için bu sezon 408 kişiye izin verdi.

Çin ve Nepal’in 2020’de kabul ettiği resmi verilere göre dağın şu anki yüksekliği 8 bin 848 metre.

İlginizi Çekebilir

Teleferik kazası gözaltına alınan 13 kişi

Antalya teleferik kazası nedeni ne neden kaza yaşandı sorusu. Antalya teleferik işletmesi hangi şirketin kimler …

Sınırsız Hosting