Ana Sayfa / Kime Ait / EYT’lilere GSS müjdesi (EYT son durum)

EYT’lilere GSS müjdesi (EYT son durum)

EYT’liler işsizlik parası alabiliyor mu, Emeklilikte yaşa takılanlar sağlıktan yararlanabilir mi soruları soruluyor. EYT son durumu ve erken emeklilik için yeni düzenleme iddialarına yanıt. EYT’liler işsizlik parası nasıl alır ve EYT, GSS’den nasıl yararlanabilir gelir testine girmek zorunda mı soruları. Erken emeklilikte yaşa takılanlar için son dakika müjdesi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’ndan geldi. Emeklilikte yaşa takılanlar EYT Yasası konusunda yeni gelişmeler olup olmadığını merakla araştırıyor. Emeklilik konusunda müjdeli haberler bekleyen, yaş sınırı nedeniyle emekli olamayan binlerce vatandaş artık sağlık hizmetini GSS kapsamı içinde alabilecek. Konuyla ilgili açıklama yapan Bakan Müezzinoğlu, ‘Bu hafta onlara vereceğimiz müjde var.’ diyerek bu durumdaki kişilerin sağlık hizmeti alabilmesini yapılacak değişiklikle sağlayacaklarını söyledi. İşte konuyla ilgili açıklama ve EYT son durum.

Son EYT gelişmeleri ve haberlerini sizler için takip etmeye devam ediyoruz. Emeklilikte yaşa takılanlar İŞKUR’dan işsizlik maaşı alabilir ve EYT’lilerin GSS durumu ve sağlıktan yararlanmaları için son düzenleme çıktı mı diye soruluyor. Türkiye’de EYT yanı emeklilikte yaşa takılanlar büyük bir mağduriyet içinde. Erken emeklilikte yaşa takılanlara Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’ndan müjdeli haber geldi. Bir süredir Emeklilikte yaşa takılan vatandaşlar bu konuda ne gibi çalışmalar olduğunu İnternetten araştırıyor. EYT Yasası konusunda yapılan bir çalışma olup olmadığını merak eden vatandaşlara sağlık konusunda Bakan Mehmet Müezzinoğlu’ndan son dakika müjdeli haber geldi. Bakan Müezzinoğlu bu durumdaki vatandaşlar için yaptığı açıklamada, “Genel Sağlık Sigortası’nda (GSS) yapacağımız değişiklikle aylık 53 liralık hiç gelir testine gitmeden bir GSS ödediğinde ailecek sağlık hizmeti alabilecek.” dedi. İşte o açıklama…

GSS VE EYT SON DÜZENLEME
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, emeklilik primini doldurmuş ama 1-2 yıl veya 6 ay süre bekleyen durumunda olanların bu süre zarfında sağlık hizmetinden yararlanamadıklarını söyledi.

Bu kişilerin sağlık primi ödemek zorunda kaldıklarını belirten Müezzinoğlu, konuya ilişkin şunları söyledi:

“Bu sağlık primi onları zora sokuyor. Bu hafta onlara vereceğimiz müjde var. Genel Sağlık Sigortası (GSS) Genel Sağlık Sigortası’nda yapacağımız değişiklik ile aylık 53 liralık hiç gelir testine gitmeden bir GSS ödediğinde ailecek sağlık hizmeti alabilecek. Sadece devlet hastaneleri değil özel ve üniversite hastanelerinden sağlık hizmeti alabilecek. Daha önce 3 grup ödeme gerekiyordu. Bir grup 2 asgari ücretin üzerinde geliri varsa 427 TL idi. Onun altında 213 lira en alttaki 71 TL.”

BAKAN MÜEZZİNOĞLU’NDAN YENİ AÇIKLAMA
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımızın sabırla o yaşını tamamlamalarını öneriyoruz ve bunun dışında bir düzenleme yapamayacağımızı ifade ediyoruz.” dedi.

Bakan Müezzinoğlu, şunları kaydetti:

“Dolayısıyla, emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımızın sabırla o yaşını tamamlamalarını öneriyoruz ve bunun dışında bir düzenleme yapamayacağımızı ifade ediyoruz. Ama emeklilikle ilgili çalışma gününü doldurup da şu anda çalışmayanlar sosyal güvenlik kapsamı dışında kalıyorlar ve sağlık hizmeti alamıyorlar. Onlarla ilgili bu kanun tasarımızda, bu 53 liralık gelir testine tabi olmadan GSS primini ödeyerek onlar da bu ara dönemde sağlık hizmeti alabilecekler ama yaşlarını beklemekle ilgili şu anda bir düzenlememiz ve çalışmamız söz konusu değil.”
EYT MÜJDESİ GELİR Mİ?
Şu anki sisteme göre, primini dolduran bir emekli adayı, emeklilik yaşını beklemek zorunda. Bununla ilgili, şimdiye kadar 3 kıstas belirlenmişti. SSK’lı da 8 Eylül 1999’a kadar emeklilik için iki şart vardı. Birincisi, sigorta süresi (kadınlar için 20, erkekler için 25 yıl), ikincisi de 5000 gün prim sayısı. Sonra üçüncü bir prim şartı daha geldi. 8 Eylül 1999’dan önce işe girenler için kadınlarda 40 ile 58, erkeklerde 44 ile 60 yaş arasında yaş bekleme süresi getirildi. Memurlar ve Bağ-Kur’lular için de emeklilikte benzer şekilde yaş şartı konuldu. Vatandaşlar ise en çok yeni yılla birlikte 2017’de erken emeklilik konusunda müjdeli bir haber bekliyor.
ERKEN EMEKLİLİK İÇİN 5 FORMÜL
Tüm çalışanların hayali emekli olmak. Ülkemizde çeşitli durumlarda erken emeklilik imkanı sunuluyor. İşte erken emekliğin formülleri:

Bazı meslekler için erken emeklilik imkanı sunuluyor. ‘Yıpranma’, ‘Fiili Hizmet Süresi Zammı’ denilen bu avantaj, çalışılan sürelere belli oranda gün eklenerek ve işe girişi geriye çekerek erken emekliliğin yolunu açıyor. Yani 12 ay çalışmış kişi 15 ay çalışmış sayılıp, işe girişi 3 ay geri çekiliyor.

Erkeklerde erken emekliliğin yolu askerlik borçlanmasından geçiyor. Askerliğini işe girmeden önce yapan çalışanlar, borçlanma ile hem prim şartını azaltıyor hem de 1-2 yıl kazanabiliyor. Yaşı erkene çekmek için askerliği işe girmeden önce yapmış olmak gerekiyor. İşe girilen tarih borçlanma süresini belirliyor.

Doğum borçlanmasıyla erken emeklilik, eksik primlerin tamamlanması ile oluyor. Yıl ve yaş şartını tamamlamış bir annenin eğer primi eksikse bunları tamamlamak için beklemesi gerekmiyor. 3 çocuğa kadar borçlanma yaparak, 6 yıl kazanılabiliyor. Evlat edinen annelerin de doğum borçlanması hakkı bulunuyor. Ancak evlat edinilen çocukların 2 yaşını doldurmamış olması koşulu bulunuyor.

15 yıl sigortalılık süresi, 3 bin 600 prim günü olanlar, emekli olabiliyor. Bu formülle emeklilik için öncelikle 9 Eylül 1999’dan önce sigortalı olmak ve yaş şartını tamamlamak gerekiyor.

Sürekli bakıma muhtaç derecede malul çocuğu bulunan kadın sigortalıların, 2008’den sonra prim ödeme gün sayılarının 4’te 1’i, prim ödeme gün sayıları toplamına ekleniyor ve bu süreler yaştan düşüyor.

İlginizi Çekebilir

Elazığ göçük olan maden kime ait?

Elazığ krom madeni göçük toprak atında kalan işçilerin isimleri. Elazığ göçük meydana gelen krom madeni …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting