Ana Sayfa / Manşet / Gemlik’in taşınacağı yer

Gemlik’in taşınacağı yer

Gemlik deprem riski nedeniyle taşınıyor. Gemlik’in taşınacağı yer. Bursa Gemlik İlçesi’nin taşınacağı yer de belirleniyor. Gemlik yatırımlar ne olacak ve Gemlik nasıl taşınacak sorusu şimdi tüm Gemliklilerin kafasında.

Gemlik deprem riski nedeniyle KHK ile taşınma haberleri geldi. Son yayınlanan KHK ve Gemlik ayrıntısı dikkat çekti. İşte Bursa Gemliğin kaderini belirleyecek olan KHK ve diğer KHK’da yer alan ayrıntılar ve toplam yeni ihraç sayıları. Deprem tehlikesi altındaki, Bursa’ya bağlı Gemlik ilçesinin orman vasfını yitirmiş bir alana taşınmasını sağlayacak düzenlemeler de KHK’ya girdi. Buna göre ‘ilçe sakinlerinin halihazırdaki yerleşim yerlerinden nakledilmesinin zorunlu bulunması sebebiyle’, orman özelliğini yitiren ve tarım alanına dönüştürülmesi mümkün olmayan bir bölge Bakanlar Kurulu’nca belirlenecek. Bölge orman dışına çıkarılarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na devredilecek. Nakil ve yerleştirme bu bakanlıkça yürütülecek. Ayrıca son 2 yılda deprem olan bölgelere kredi desteği sağlandı.

SİVİLLERE DE YARGI ZIRHI

15 Temmuz 2016 darbe girişimi sonrasında resmi görevlilere getirilen ‘darbe girişimi ve terör eylemleriyle mücadele’ kapsamındaki yargı zırhı sivillere de uygulanacak. Darbe girişimi ve bunların devamı niteliğindeki eylemlerin bastırılması kapsamında hareket eden sivil kişiler hakkında, resmi sıfat taşıyıp taşımadıklarına veya resmi bir görevi yerine getirip getirmediklerine bakılmaksızın hiçbir idari, mali veya cezai işlem yapılamayacak.

TOPLAM İHRAÇ SAYISI 111 BİN 500

m 695 sayılı KHK ile 2 bin 756 kamu personeli daha ihraç edildi. Büyük bölümü Adalet, Milli Eğitim Bakanlıkları ve Diyanet’ten olmak üzere 115 kişi ise eski görevlerine iade edildi. İadeler düşüldüğünde, 20 Temmuz 2016’dan itibaren kamudan tasfiye edilen personel sayısı 111 bin 500 dolayında oldu. İhraç gerekçesi, “Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulu’nca devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti, iltisakı veya bunlarla irtibatı” olarak yazıldı. TSK’dan, 155’i Kara, 155’i Deniz, 327’si Hava Kuvvetleri’nden olmak üzere 637 personel ihraç edildi. Ayrıca 7’si dernek, 7’si vakıf, 2’si gazete ve 1’i sağlık kuruluşu 17 kurum da kapatıldı.

DÖNEN PİLOTA TEŞVİK

Sivilden dönüş yapmak isteyen pilotlara yeni haklar tanındı. Bunun için son tarih 31 Aralık 2017’den 31 Aralık 2020’ye uzatıldı. Özel firmalardan TSK’ya dönen subayların çalıştıkları firmalarla yaptıkları sözleşmeler askıya alınacak. Bu pilotlar, TSK’dan ayrıldıklarında görev öncesi çalıştıkları firmalarca sivil hakları ve kıdemleri devam edecek şekilde aynı statüde yeniden istihdam edilecekler. Pilotların ödenek ve tazminatlarında da artışlar olacak.

İlginizi Çekebilir

Onur Akay darp edildi

Onur Akay’ı kim neden dövdü gündemdeki isim kim? kadir Doğulu Onur Akay’ı dövdürdü mü kim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting