Ana Sayfa / Manşet / Gözde tembellik belirtisi ve tedavi
GÖZ TEMBELLİĞİ NE

Gözde tembellik belirtisi ve tedavi

Gözümüz tembel mi? Göz tembelliği ne zaman başlar ve nasıl belirti verir, nedenleri soruları. Göz tembelliği çok küçük yaşlardan başlıyor oysa tedavi çok kolay. İşte göz ve göz sağlığı ile ilgili uzmanların tavsiyeleri ve özellikle göz tembelliği konusunda ciddi uyarıları. Van’da Urartu Göz Uzmanı Operatör Dr. Özgür Bülent Timuçin, göz tembelliği rahatsızlığının bebeklik veya çocukluk döneminde meydana geldiğini belirterek vatandaşlara uyarılarda bulundu.

Göz tembelliği nasıl belli olur, nedir tedavisi ve teşhisi ile ilgili yazılmıy en güzel makalelerden biri. Vücut sağlığı ve göz sağlığı çok önemli. Gözümüzün ferinin sönmemesi için yediklerimiz içtiklerimiz kadar baktıklarımız ve gördüklerimiz de önemlidir. Güçlü ve sağlam gözler için uzman tavsiyelerine kulak vermememiz gerekir. Göz tembelliği de önemli bir tembelliktir.

GÖZ TEMBELLİĞİ NASIL KENDİNİ GÖSTERİR

Göz tembelliğinin bebeklik veya çocukluk döneminde görme fonksiyonunun anormal gelişiminden dolayı bir veya her iki gözde görmenin azalması ile ortaya çıktığını belirten Urartu Göz Uzmanı Operatör Dr. Özgür Bülent Timuçin, bu görme kaybının sebebinin göz ile beyin arasındaki sinir iletiminin bozulmasından kaynaklandığını söyledi. Timuçin, “Bunun nedenleri arasında en sık, bir gözde diğer göze oranla çok farklı bir kırma kusurunun olması veya her iki gözde yüksek kırma kusurunun olması, tek gözde kayma, görmeyi engelleyen göz kapağı düşüklüğü ve katarakt sayılabilir” dedi.

GÖZLÜK VE GÖZ SAĞLIĞI

Erken teşhis edilen göz tembelliği tedavisinin oldukça basit olduğuna vurgu yapan Timuçin, “Günümüzde 15 yaşa kadar tedavisi mümkündür. Tedavide gözlük ihtiyacı varsa, gözlük verilir ve iyi gören göz belirli sürelerle kapatılarak tembel göz çalıştırılır. Bazı durumlarda (şaşılık, katarakt) cerrahi gerekebilir. Ancak çocuk da bu bozukluğun erken dönemde fark edilememesi, tedavi başarısını direkt etkilemektedir. Büyük açılı şaşılık veya bariz leke, katarakt gibi dışarıdan ailenin kolaylıkla fark edemediği durumlar dışında göz tembelliği maalesef kolaylıkla gözden kaçabilmektedir. Bugün için okullarımızda görme fonksiyonuna yönelik tarama muayeneleri yapıldığından, göz tembelliği riski bulunan çocuklarımızın büyük çoğunluğunu 7-8 yaşlarında yakalayabiliyoruz. Ancak 7-8 yaş aralığı göz tembelliği tedavisinde başarı için ideal bir yaş aralığı değildir. Bu nedenle erken çocukluk döneminde rutin göz muayenesi son derece önemlidir. Ebeveyn, çok daha erken dönemde herhangi bir görme bozukluğu belirtisi saptamasa bile çocuğuna göz/görme muayenesi yaptırmalıdır” şeklinde konuştu.

İlginizi Çekebilir

EURO 2024 finali izle

İspanya-İngiltere final maçı canlı yayını ve saati. Euro 2024 finali izle bu akşam kanalı ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting