Ana Sayfa / Sağlık / Gut belirti ve tedavi (Gut ne?)
GUT NASIL BİR HASTALIK

Gut belirti ve tedavi (Gut ne?)

Eklem rahatsızlığı gut nasıl belli olur, tedavisi ve neler yenmeli neler yenmemeli bilgisi. Gut ile ilgili tüm merak edilenler. Erkek hastalığı olarak da bilinen gut nedir ve nasıl ortaya çıkar. Sodyum ürat kristallerinin eklemlerde birikmesine ve çökmesine bağlı olarak ortaya çıkan gut bir eklem yangısı durumudur. Genellikle fazla protein ve alkol içeren bir yemek sonrası gece ya da sabaha karşı tetiklenir. Erkeklerde daha yaygındır...

Gut kendini nasıl belli eder ve sağlık sorunu olarak gut nedir. Orta yaşlı erkeklerde çok daha sık rastlanan gut ile ilgili tüm bilinmesi gerekenleri sizler için sıraladık. En önemli belirtisi
Gutun ilk ve en önemli belirtisi çok ağrılı, akut başlangıçlı bir eklem krizidir. En sık ayak başparmağında ortaya çıkar. Ayak başparmağı son derece ağrılı, şiş ve kızarıktır. Ataklar; önceleri tek bir eklemde ortaya çıkarken, ilerleyen zamanlarda birden fazla eklemi tutma olasılığı artar. Her ürik asit yükseldiğinde gut atağı ortaya çıkmaz fakat gut hastalığı genellikle ürik asit yüksekliğinden sonra ortaya çıkar.
Kimler risk altında?
Gut özellikle orta yaşlı erkeklerin hastalığıdır. Yaş, cinsiyet ve aile öyküsü değiştirilemez risk faktörleridir. Ürik asit düzeyleri erkeklerde ergenlikten, kadınlarda ise menopozdan sonra yükselmeye başlar. Bu fark testosteron ve östrojen hormonlarının böbrekler üzerindeki ürik asit atılımına yönelik etkilerinin farklı olmasıyla açıklanır.
Nasıl tedavi edilir?
Akut gut artritinin kriz tedavisi; romatizmal ilaçlar, kolşisin ve kortizon türü ilaçlarla yapılır. Seçkin ilaç romatizmal ilaçlardan indometazindir. Krizler arası dönemde ve kronik gutta ise ürik asit düşürücü ilaçlar kullanılır.
Sıkı diyet önerileri eski önemini kaybetmiştir. Sakatat türü besinler ve küçük balıklar diyetten çıkarılmalıdır. Alkol ve yüksek pürin içeren içeceklerden uzak durulmalıdır.

 

İlginizi Çekebilir

Dövmede kanser riski

Kanser riski dövmelilerde arttı. Dövme yaptırmak kansere neden olabilir. Dövme hastalıkları ve dövme sonrası ne …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting