Ana Sayfa / Kime Ait / İlhan Cavcav memleketi, yaşı ve işi

İlhan Cavcav memleketi, yaşı ve işi

Gençlerbirliği Spor Kulübü Başkanı İlhan Cavcav kaç doğumlu, aslen nereli, neci ve gerçek işi ne diye sorulur. İlhan Cavcav çok uzun yıllardır Gençlerbirliği’nin başkanı. Türk futbolunun önemli isimlerinden biri olan İlhan Cavcav aynı zamanda Ankara’nın ünlü işadamlarından biri. İşte İlhan Cavcav’ın yaşamından kesitler. 

Tarihler 21 Ocak 2017’yi gösterirken medyada İlhan Cavcav’ın yoğun bakıma kaldırıldığı haberleri düştü. İlhan Cavcav özellikle futbol dünyası ve iş dünyasının yakından tanıdığı bir isim. İlhan Cavcav hayatıyla da dikkat çeken birisi.  Türk iş adamı, Gençlerbirliği Spor Kulübü Başkanı. Un fabrikası, entegre sentetik çuval fabrikası, Ankara İnşaat A.Ş. ve Katkı Gıda adında ekmek katkı maddeleri üretimi gibi çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren şirketleri bulunmaktadır.

ANKARALI İLHAN CAVCAV’IN YAŞAMI
İlhan Cavcav Ankara Mamak’ta çocukluğunu geçirdi gerçek bir Ankaralı.Ankara Hamamönü’nde doğan Cavcav’ın babası Haşim Bey, 1910’lu yıllarda Priştine’den Türkiye’ye göç etmiş bir ailenin çocuğudur. Aile İstanbul, Adana gibi şehirlerde bir süre kaldıktan sonra Ankara’ya yerleşip aile mesleği olacak fırıncılık ve değirmencilik yapmaya başlamıştır.

Haşim Bey’in ikinci eşi, Kayseri eşrafından Lütfiye Hanım’dan ilk çocuğu olan Cavcav’ın çocukluğu Mamak’ın Boğzaiçi Mahallesi’nde geçti. Eğitim yaşamına Ankara 10. Yıl İlkokulu’nda başlayan Cavcav, öğrencilik yılları boyunca bir yandan da babasının işlettiği değirmende çalıştı. İlkokuldan sonra Gençlerbirliği’nin kurulduğu Ankara Atatürk Lisesi’nde eğitimine devam eden Cavcav, ailesinin artan işleri nedeniyle ortaokuldan sonra eğitimine son verip, 14 yaşında aile şirketinin veznesinde ve sonrasında şirket muhasebesinde çalışmaya başladı.

İLHAN CAVCAV NE ZAMAN GENÇLERBİRİLĞİ BAŞKANI OLDU

Yapılan seçimle Kulüpler Birliği Başkanlığına getirilmiştir.

ERDAL BEŞİKÇİOĞLU’NUN AMCASI İLHAN CAVCAV

İlhan Cavcav; dizi ve tiyatro oyuncusu Erdal Beşikçioğlu’nun amcası, futbolcu Tayyar Cavcav’ın yeğenidir.

İLHAN CAVCAV’IN FUTBOLCULUK KARİYERİ
Ailesinde Tayyar Cavcav ve Cevat Muratal gibi birçok profesyonel futbolcu bulunan İlhan Cavcav’ın futbol yaşamı, Mamak Maskespor için çalışan Cici Necdet’in dikkatini çekmesiyle başladı. Cavcav, 16 yaşındayken Maskespor kadrosuna katıldı ve santraf (stoper) mevkisinde oynamaya başladı. İlhan Cavcav, 19 yaşında PTT’de oynarken kendisine profesyonelliğe geçiş sözleşmesi teklif edilse de, fabrikadaki işleri nedeniyle sözleşmeyi kabul etmedi ve amatör futbolcu olarak oynayabileceği Bahçeli Gençlik Spor’a gitti. Bahçeli’deki ilk maçını PTT’ye karşı oynayacak olan Cavcav, eski takımı PTT karşısında duygusal davranabileceği gerekçesiyle oynatılmadığı için futbolcu bıraktı.

İLHAN CAVCAV İŞ YAŞAMI
Futbolu bıraktığı 1950’li yıllardan 1970’lere kadar iş yaşamında yoğun bir çalışma hayatı olan Cavcav, 1960 yılında, aile şirketinden ayrılarak tek başına ticaret hayatına atıldı. 1967’de Konya asfaltı üstündeki Ankara Un Sanayi’nin bulunduğu arsayı satın alarak halen başında olduğu un fabrikasını kurdu. Bunun sayesinde Ankara’nın büyük sanayicileri arasına girdi. 1975’te, ailesinin eski mahallesinin takımı olan Hacettepe’nin başkanı oldu. Ancak Hacettepe’nin düşüşünü engelleyemeyince görevinden istifa etti. Cavcav bu kez 1977 yılında Yahya Demirel Gençlerbirliği başkanıyken, kulübün yönetim kuruluna girerek 1978’de kulüp başkanı oldu. Dönemin yöneticileriyle anlaşmazlığa düşen Cavcav, başkanlığa kısa bir süre ara verdi. 1981 yılında anlaşmazlıkların çözülmesiyle takıma başkan olduğunda Gençlerbirliği 3. Lig’e düşmek üzereydi. 2. ve 3. liglerin birleştirilmesini futbol yöneticilerine kabul ettiren Cavcav, böylelikle Gençlerbirliği’nin tekrar 2. Lig’e dönmesini sağladı. Bir sezon sonra 1. Lig’e yükselen Gençlerbirliği, 1988 yılından beri Türkiye Birinci Ligi’nin süreklilik açısından en başarılı 5. takımı oldu. Bu sürede 2 kez Türkiye Kupası’nı kazanma başarısı gösteren Gençlerbirliği, modern tesislere sahip olan bir futbol kulübü haline geldi.

İlhan Cavcav’ın çok ucuza aldığı genç ve yetenekli futbolcuları diğer kulüplere yüksek meblağlara satma politikası kulübün bütçesini oluşturmuş, kasasını doldurmuş ve Gençlerbirliği’ni hiç kimseye borcu olmayan bir kulüp haline getirmiştir.

İlhan Cavcav biyografisi

İlhan Cavcav kimdir?

İlhan Cavcav 04.10.1935 tarihinde doğmuş olup Kulüp Başkanı olarak görev yapmaktadır.

İlhan Cavcav kaç yaşındadır?

İlhan Cavcav 04.10.1935 tarihinde doğmuş olup 82 yaşındadır.

İlhan Cavcav ne iş yapar?

İlhan Cavcav Kulüp Başkanı olarak görev yapmaktadır.

İlhan Cavcav nerelidir?

İlhan Cavcav Türkiye vatandaşıdır.

 

İlginizi Çekebilir

Gençlerin seçimi İmamoğlu

Türkiye’de gençlerin en sevdiği lider Ekrem İmamoğlu oldu. İşte Türkiye’deki en popüler 10 siyasetçi. ORC …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting