Ana Sayfa / Yaşam / İnek Şaban’ın doğum günü (11 Kasım)

İnek Şaban’ın doğum günü (11 Kasım)

Kemal Sunal’ın doğum günü 11 Kasım. İnek Şaban olarak bilinen Kemal Sunal ne zaman ölmüştü ve yaşasaydı şimdi kaç yaşında olacaktı bilgileri. Kemal Sunal’ın çocukları Ali Sunal ve Ezo Sunal sosyal medya hesaplarından babalarının doğum gününü kutladı.

Kemal Sunal öleli tam 18 yıl oldu 11 Kasım 2018 itibariyle. Kemal Sunal film sayısı ve karakterleri ile hafızalara kazınan bir oyuncu. Kendi gibi oyuncu olan oğlu Ali Sunal babasıyla olan fotoğrafını paylaşarak şu notu düştü. “Bi görsem bi dokunsam sarılsam başımı dizlerine koysam bana alicim desen ah benim güzel babam canım bitanem babam seni çok seviyorum çok özlüyorum”

Ezo ise “İyi ki doğdun babacım” yazarak kardeşi ali babası ve kendisinin olduğu fotoğrafla babasının doğum gününü kutladı.

KEMAL SUNAL FİLM SAYISI VE YAŞAMI

Sevenleri de sosyal medyadan ise #iyikidoğdunkemalsunal hashtag ile usta oyuncunun doğum gününü kutladı. İşte Kemal Sunal’ın hayatı:
Bir film çekimine gitmek için bindiği uçakta kalp krizi geçirerek henüz 55 yaşındayken hayata veda eden Kemal Sunal, Türkiye’de komedi alanında derin bir boşluk bıraktı. 2000 yılında aramızdan ayrılan Kemal Sunal’ın 18. ölüm yıl dönümü. Türk sinemasına damga vuran büyük oyuncu Kemal Sunal, ailesi ve sevenleri tarafından anılmaya devam ediliyor
Kemal Sunal, 11 Kasım 1944’te İstanbul’da doğdu. Mimar Sinan İlkokulu ve Vefa Lisesi mezunu olan sanatçı, liseyi 11 yılda tamamladı. Marmara Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’ndeki eğitimini ise 12 Eylül 1980’de yarım bıraktı. Kaynak: Kemal Sunal 18. ölüm yıl dönümünde anılıyor.
Üniversite dönemi ve sonrasında Emayetaş Fabrikası’nda çalışan sanatçı, tiyatro ve sinema dünyasına adım atmadan önce elektrikçi çıraklığı yaptı. Sanatçı, bir röportajında erken yaşta iş yaşamına atılmasını, “Ekonomik durumumuz iyi değildi. Babam Migros’tan emeklidir. Yaz tatillerinde ayakkabı, kitap parasına yardımcı olmak için çalışırdım” sözleriyle anlattı. Kaynak: Kemal Sunal 18. ölüm yıl dönümünde anılıyor.
Henüz lise yıllarında tiyatro ile ilgilenmeye başlayan Sunal, aynı zamanda okulda müsamereler düzenledi, “Zoraki Tabip” tiyatro oyununda rol aldı. Kaynak: Kemal Sunal 18. ölüm yıl dönümünde anılıyor.
Vefa Lisesi’ndeki felsefe hocası Belkıs Balkır aracılığıyla ünlü tiyatrocu Müşfik Kenter’le tanışan sanatçı, profesyonel oyunculuk yaşamına Kenterler Tiyatrosu’nda adım atarak, uzun yıllar burada oyunculuk yaptı. Kaynak: Kemal Sunal 18. ölüm yıl dönümünde anılıyor .
Sunal oyunculuğa başlama hikayesini, “Nasıl oldu bilmem, ben kendimi sahici bir sahnede seyircilerin arasında buldum. Ses Tiyatrosu’ndaki ilk rolüm çok kısaydı. Üç dakika sahnede ya kalıyor ya kalmıyordum. Öyle pek bir şey söylediğimi de hatırlamıyorum. Sahnenin bir ucundan girip öbür ucundan çıkıyordum. Ne yaptığımı da pek hatırlamıyorum ama seyirci kahkahadan kırılıyor. Bu da benim hoşuma gitmişti” sözleriyle dile getirdi. Kaynak: Kemal Sunal 18. ölüm yıl dönümünde anılıyor.

Sunal oyunculuğa başlama hikayesini, “Nasıl oldu bilmem, ben kendimi sahici bir sahnede seyircilerin arasında buldum. Ses Tiyatrosu’ndaki ilk rolüm çok kısaydı. Üç dakika sahnede ya kalıyor ya kalmıyordum. Öyle pek bir şey söylediğimi de hatırlamıyorum. Sahnenin bir ucundan girip öbür ucundan çıkıyordum. Ne yaptığımı da pek hatırlamıyorum ama seyirci kahkahadan kırılıyor. Bu da benim hoşuma gitmişti” sözleriyle dile getirdi. Kaynak: Kemal Sunal 18. ölüm yıl dönümünde anılıyor.
Rıfat Ilgaz’ın “Hababam Sınıfı” eserinin sinema uyarlamasında canlandırdığı “İnek Şaban” tiplemesi başta olmak üzere, birçok filmde özgün fiziği ve canlandırdığı tiplerin halka olan yakınlığı nedeniyle kısa zamanda Türkiye’nin en sevilen oyuncularıdan biri oldu. Kaynak: Kemal Sunal 18. ölüm yıl dönümünde anılıyor
“İnek Şaban”ın sevilmesi üzerine birçok filmde, “iyi, saf adam” tiplemesi çizdiği “Şaban” karakterini canlandırdı. Kendisini, “Ben özel hayatımda çok az konuşan, çok soğuk bir adamım” sözleriyle tanımlayan sanatçı, rol aldığı onlarca filmde milyonları güldürdü. Kaynak: Kemal Sunal 18. ölüm yıl dönümünde anılıyor.
Sunal’ın, Gül Sunal ile 1974’te yaptığı evlilikten Ali ve Ezo adında iki çocuğu oldu. 1990’lı yıllardan itibaren filmleri kesintisiz olarak televizyonlarda yayınlanmaya başlayan sanatçının rol aldığı “Süt Kardeşler”, “Tosun Paşa”, “Salako”, “Köyden İndim Şehire”, “Çöpçüler Kralı” gibi filmler Türk sinemasının en çok izlenen filmleri arasında yer aldı. Kaynak: Kemal Sunal 18. ölüm yıl dönümünde anılıyor
3 Temmuz 2000’de hayatını kaybeden sanatçı birçok kişinin katıldığı törenle son yolculuğuna uğurlanmıştı. Kaynak: Kemal Sunal 18. ölüm yıl dönümünde anılıyor

İlginizi Çekebilir

Barış Boyun neci, nereli, yaşı?

Barış Boyun aslen nereli, kaç yaşında, hangi çetenin lideri ve Barış Boyun örgütünün uçları işlediği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting