Ana Sayfa / Yaşam / İzzet Sedes öldü (İzzet Sedes nereli, kim)
İZZET SEDES ÖLDÜ 4 NİSAN

İzzet Sedes öldü (İzzet Sedes nereli, kim)

İzzet Sedes cenazesi ne zaman ve kimdir soruları. Gazeteci yazar İzzet Sedes hayatını kaybetti. İzzet Sedes tüm bilgileri ve yaşamı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu önceki üyelerinden, Basın Şeref Kartı ve 2000 yılı Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü Sahibi, usta gazeteci İzzet Sedes bugün vefat etti.

İzzet Sedes öldü, İzzet Sedes cenazesi ne zamane ve nereye gömülecek bilgilerini derledik. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu’nun, İzzet Sedes’in ölümüyle ilgili yayınladığı mesajda “Değerli üyemiz, İzzet Sedes’i kaybettik. Gazetecilik mesleğine uzun yıllar başarıyla hizmet veren İzzet Sedes’i sevgi ve saygıyla anıyoruz. İzzet Sedes’in ailesine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz” denildi.

İZZET SEDES MEMLEKETİ, MESLEĞİ VE KİMDİRİ

1928 yılında İstanbul’da doğdu. Galatasaray Lisesi’nden ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 1961 yılında Strasbourg Üniversitesi Uluslararası Basın Enstitüsü ve 1965 yılında da New York’da Columbia Üniversitesi Basın Merkezinde gazetecilik kurslarına devam etti.

Mesleğe 1949 yılında Anadolu Ajansı’nda başladı. Sonraları Falih Rıfkı Atay’ın Dünya, Ahmet Emin Yalman’nın Vatan ve Ali Naci Karacan’ın Milliyet gazetesinde diplomasi muhabiri ve İstihbarat Şefi görevlerinde bulundu.

1960 yılında Milliyet gazetesinin Ankara Temsilciliği görevini üstlendi. 1968 yılında açılan bir sınavı kazanarak Uluslararası diplomat sıfatı ile Avrupa Konseyi’nde çalıştı. Burada Basın Ataşesi ve Sözcü olarak görev yaptı. Daha sonra Protokol Genel Müdürlüğüne getirildi. Bu görevi 13 yıl sürdü. Bir süre Anadolu Ajansı Genel Müdürlüğü görevinde bulundu. Tekrar Avrupa Konseyine döndü. Protokol Genel Müdürlüğü, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Başkan Danışmanlığı görevlerinde bulundu. 1991 yılında Türkiye’ye dönerek Tercüman ve Akşam gazetelerinde mesleğini sürdürdü. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin açtığı yarışmalarda çeşitli yıllarda röportaj ve haber dallarında başarı armağanları kazanan Sedes gazeteci bir aileden gelmektedir. Annesinin babası ‘Eylül’ romanının yazarı Mehmet Rauf’tur. Evli ve bir çocuk babası olan Sedes 2000 yılı Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü sahibiydi. Fransızca ve İngilizce biliyordu.

İlginizi Çekebilir

Taksi şoförüne yolcuyla tartışma cezası

Taksi şoförü yolcusuyla tartıştığı için para cezası aldı. istanbl’da taksi terörü artarak sürüyor. Taksi şoförleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting