Ana Sayfa / Manşet / Kabe foto ve video yasağı

Kabe foto ve video yasağı

Kabe fotoğraf ve video yasağı ile gündemde. Mekke’de ve Medine’De kutsal yerlerde video ve fotoğraf çekmek yasaklandı. Kabe ve çevresine fotoğraf makinası. cep telefonu ve kamera ile girilemeyecek. 

Kabe’de artık selfie, fotoğraf ve video yasak. Kabe’ye turistik ziyaret yerine sadece ibadet ve dua için girilecek, sosyal medyada bir iki tık fazla alma aracı olarak girilmeyecek. Suudi Arabistan Krallığı, Dışişleri Bakanlığı tarafından, Mekke şehrinde bulunan Mescid-i Haram (Kabe) ve Medine şehrinde bulunan Mescid-i Nebevi (Ravzai Mutahhara) içinde ve bu ibadethanelerin yerleşkesine ait açık ve kapalı alanlarda, fotoğraf ve video çekimine yasak getirildiği bildirildi

Yasağın, her ne suret ve amaçla olursa olsun, tüm ziyaretçiler yanında,medya temsilcilerinide kapsadığı ifade edilen genelgede, kutsal mekanları koruma amaçlı olarak bu tedbirin alındığı vurgulandı. Özellikle fotoğraf ve görüntü kaydeden cihazların yaygınlaşması ile birlikte, Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi içinde, ziyaretçilerin’geldikleri ülkelerin bayraklarının havaya kaldırılması, bu şekilde hatıra fotoğrafları çekilmesi veyapılan konuşmalarla’sözkonusu mekanlarda ibadet amaçlı bulunan cemaatin rahatsız edildiği vurgulanırken,ziyaretçilerden de

’kendilerine daha önce bu konuda uyarı yapılmadığı’ bilgisi alındığı belirtildi.

CİHAZLARA EL KONULUP, YASAL İŞLEM YAPILACAK

Suudi Arabistan Krallığı Dışişleri Bakanlığı tarafından, aynı genelge ile ibadetlerin daha sağlıklı bir şekilde yerine getirilebilmesi için yürürlüğe konulan yasağa aykırı davranılması durumunda, fotoğraf ve video tespitine yarayan aletlere el konulacağı ve yasal işlem yapılacağı ifade edilirken, ilgili ülkelerin de ziyaretçilere gerekli bilgilendirmeyi yapması talep edildi.

Sosyal medyada, Kabe’de evlilik teklifi fotoğrafları da en çok eleştiri alanlardan…

MEKKE’DE AŞK BAŞKADIR

Mart ayında, Kabe, TRT muhabirinin sevgilisine yaptığı sürpriz evlilik teklifine sahne olmuştu. 2012’de Suudi Arabistan diplomatik misyonuna atanan Basın Ataşesi Bahattin Akyön’ün, TRT’de muhabir olan oğlu Yusuf Akyön, sevgilisine Kabe’nin önünde evlenme teklif etmişti.

TRT Muhabiri Yusuf Akyön Kabe’de sevgilisine evlilik teklif ettiği anları sosyal medya hesabından paylaşmıştı. Akyön gelen tepkilerin ardından paylaşımlarını silmişti.

Deniz Ayhan’ın Sözcü’de yer alan haberine göre; Akyön, cebinden çıkardığı söz yüzüğünü kız arkadaşına vermek istedi. Kız arkadaşı ise “Diz çök yoksa teklifini kabul etmem” dedi. Akyön de dizlerinin üzerine çöküp elinde yüzükle evlenme teklif etti.

Akyön, “Burada, mübarek Kabemiz var. Mübarek annelerimiz var. Onların huzurunda tabi biraz utanıyorum ama hayırlı bir iş diye düşünüyorum” diyerek o anın görüntülerini sosyal medyada paylaştı.

İlginizi Çekebilir

Papua Yeni Gine heyelan faciası

Papua yeni Gine’de 2 binden fazla insan toprak altında tarihin en büyük heyelan faciası yaşanıyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sınırsız Hosting